Parallels: Petra Hudcová - Bratislava

Videa
17.01.2023

Parallels - Evropský festival o umění ve veřejném prostoru Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly M3 / Umění v prostoru a Landscape, které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem byl evropský festival Parallels, který se u příležitosti českého předsednictví rady EU zapojil do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. Festival Parallels se konal v pěti evropských městech a propojil tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. V jednotlivých městech tak vznikly dočasné umělecké intervence českých umělců, kteří reflektovali dané místo na základě předchozích uměleckých rezidencí.

 

 

Umělecká performance Petry Hudcové

Bratislava

Perfomeři pracují s textílií a vytváří cestičky a kompozice, které reflektují místo a trasy okolo nádraží. Občas stojí, a nebo přecházejí a tím mění celou kompozici. Spolupracují jak s ostatními performery, chodci, ale i obstrukcemi, které jim stojí v cestě. Pohybují se v místech, která jsou jim předem stanovena. Využívají krycí tkaninu, která se normálně používá na stavbách. Sami jsou oblečeni v barevných uniformách, působí jako figurky ze hry. Celá akce je hrou v okolí nádraží, spektáklem, do kterého je možné se zapojit či ignorovat.

 

Foto: Jan Hromádko

Střih, zvuk, rozhovor: Roman Štetina

Festival Parallels byl realizován s podporou Hlavního města Prahy, je součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a konal se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D..

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Rozhovory
12.01.2023

S Parallels nevyvážíme do Evropy díla, ale výměnu zkušeností - rozhovor Pavla Klusáka s Marií Foltýnovou

Videa
28.03.2023

Ozvěny Parallels: Audiovizuální koláž

Expozice
Články
14.10.2022

Ozvěny Parallels: Bratislava - Vídeň