Ozvěny Parallels: Bratislava - Vídeň

Expozice
Články
14.10.2022

Zážitkový vlak festivalu Parallels dorazil do svých prvních zastávek v Bratislavě a Vídni. Cestující měli po cestě i v cílových stanicích  bohatý program jako například výstavy, kurátorské prohlídky, koncerty, performance, přednášky či filmové promítání. 

mobilní výstava Z galerie ven! v Muzeu dopravy, Bratislava, foto Jan Hromádko

První zážitkový vlak vyjel z pražského hlavního nádraží 30. září a vracel se 9. října. V bratislavské cílové stanici byl slavnostně zahájen festivalový program vernisáží mobilní výstavy Z galerie ven! v Muzeu dopravy, při které zahrála kapela Přeskopec. Během bratislavských festivalových dní jsme mohli zažít uměleckou performance Petry Hudcové, Zoja Droppová nás provedla kolem Hlavní stanice a bratislavského nábřeží, Peter Szalay zorganizoval výlet na Kamzík. Proběhla také diskuze a sdílení zkušeností  o umění ve veřejném prostoru se zástupci a zástupkyněmi Galerie Města Bratislava, GHMP, Landscape festivalu i umělecké scény. Následovala komentovaná prohlídka monumentální výstavy o Erně Masarovičové v GMB a edukační oddělení GHMP připravilo skvělé workshopy pro děti. Program byl zakončen afterparty v Českém centru s DJ Pierrem Urbanem. 

performance Petry Hudcové a kol., Bratislava, foto Jan Hromádko

Vlak do druhé festivalové destinace - Vídně - dorazil ve čtvrtek 6. října na nádraží Westbahnhof, kde byla otevřena výstava Z galerie ven! současně se site-specific instalací Richarda Loskota. Druhý den jsme prozkoumali společně s Tracing Spaces okolí nákladového nádraží Nordwestbahnhof s několika dočasnými uměleckými intervencemi. Proběhla i debata věnující se umění ve veřejném prostoru za účasti zástupců a zástupkyň Tracing Spaces, KÖR, Umění pro město a m3 / Umění v prostoru. V sobotu jsme se vydali na komentovanou prohlídku několika uměleckých intervencí v centru Vídně realizovaných pod hlavičkou KÖR (Kunst im öffentlichen Raum), tedy institucí primárně se zabývající problematikou umění ve veřejném prostoru, z níž vychází i náš program Umění pro město. Zpět do Prahy  se jelo opět naším zážitkovým vlakem za povelu šéfvýpravčího Čumby. 

komentovaná prohlídka KÖR, Vídeň, foto Jan Hromádko

Dalším festivalovou zastávkou bude Berlín, kam se zážitkový vlak vydá již 19. října. Nezapomeňte si pořídit jízdenky na Goout.

Pokud jste zatím žádnou zážitkovou jízdu nestihli a možná ani nestihnete, nezoufejte, od  18.10. do  20.11. 2022 bude probíhat Paralelní výstava v okolí smíchovské Kobky 17, kde se postupně odprezentují festivalové ozvěny. Tamní dominantou se dočasně stane instalace Povoz od Vladimíra Turnera, který sochu vytvořil pro festival m3 / Umění v prostoru.

Více informací naleznete na webu festivalu. 

---

red

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Videa
17.01.2023

Parallels: Petra Hudcová - Bratislava

Videa
20.01.2023

Parallels: Richard Loskot - Vídeň