Ozvěny Parallels: Audiovizuální koláž

Videa
28.03.2023

Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly M3 / Umění v prostoru a Landscape, které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem byl evropský festival Parallels, který se u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie zapojil do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru.

Festival Parallels se konal v pěti evropských městech a propojil tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Součástí projektu byly zážitkové vlaky.

 

 

Vlak z Prahy do Bratislavy a z Vídně do Prahy cestujícím nabídl obsažný program pod dramaturgickým vedením Ladislava Čumby který, průjezd terénem zasazoval do historického kontextu a pojal českou krajinu jako objekt galerijní komentované prohlídky. Jednalo se o uměleckou intervenci pro jedoucí publikum, které se zúčastnila řada umělců a teoretiků. Cesta do Berlína a zpět byla více experimentální. Během jízdy se potkaly dvě sféry zvukového světa – hudební performance Martina Janíčka a live DJ sety Evy Porating, Cosmodan & Mimomrtn.

V jednotlivých městech vznikly dočasné umělecké intervence českých umělců, kteří reflektovali dané místo na základě předchozích uměleckých rezidencí. Doprovodný program zahrnoval mobilní výstavu Z Galerie ven!, tematické projekce, diskuse a komentované prohlídky.

Petra Hudcová – Bratislava

Richard Loskot – Vídeň

Dagmar Šubrtová – Berlín

Tomáš Moravec – Brusel

Karim Tarakji - Lodž

 

Foto: Jan Hromádko, Pavlína Šulcová, Dáša Kneřová, Karim Tarakji a Hana Pavlíčková

Střih, zvuk, rozhovor: Roman Štetina

---

Festival Parallels byl realizován s podporou Hl. m. Prahy, byl součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a konal se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D..

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Videa
17.01.2023

Parallels: Petra Hudcová - Bratislava

Videa
20.01.2023

Parallels: Richard Loskot - Vídeň

Videa
24.01.2023

Parallels: Dagmar Šubrtová - Berlín