Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Články
21.09.2022

Téma úlohy současného umění ve veřejném prostoru se dostává do popředí letošního podzimu. V pěti evropských městech proběhne od 30/9 do 23/11 festival Parallels, který představí dočasné umělecké intervence ve veřejném prostoru a navazující doprovodný program. Festival pořádá Hlavní město Praha společně s Galerií hlavního města Prahy a nezávislými festivaly M3/ Umění v prostoru a Landscape

Festival Parallels proběhne v pěti evropských městech, a propojí tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Festival má několik rovin a jednou z nich jsou vlaky a nádraží. Do Bratislavy, z Vídně a do/z Berlína jsou připraveny zážitkové vlaky, které představí umělecké intervence pro jedoucí publikum a experimentální zvukové jízdy. Samotná forma společné cesty vlakem je navíc zážitkem, při kterém cestující budou součástí probíhajícího programu, který vyvrcholí akcemi v okolí nádražních budov, či spřátelených institucích. Festival si mimo jiné klade za cíl upozornit na formu ekologičtějšího cestování vlakovou dopravou a poukázat na urbanistický vývoj v lokalitách kolem nádražních budov
a železnic. Kromě vlakové dopravy chce festival rozvést diskuzi o funkci umění ve veřejném prostoru a sdílet lokální zkušenosti a zároveň se dozvědět poznatky oslovených místních partnerů ohledně umělecké kultivace veřejného prostoru. 

Důležitým aspektem je právě navázání spolupráce s místními partnery, přičemž se doprovodný program přizpůsobil místním specifikům tak, aby byl zajímavý a přínosný pro české i zahraniční účastníky. Dočasné umělecké intervence, které vzniknou v jednotlivých městech od českých umělců, reflektují lokální specifika na základě jejich předchozích rezidencí, čímž mohou nabídnout nový úhel pohledu rovněž i místnímu publiku. Mimo samotné umělecké instalace bude prezentovaná mobilní verze výstavy Z galerie ven!, stejnojmenný film, který představí zahraničnímu publiku průřez vývoje umění ve veřejném prostoru v České republice po roce 1989 nebo například projekce dokumentární série Umění na periferii přibližující projekty programu Umění pro město. 

 

Prvním městem, do kterého vyjede festivalový vlak ja Bratislava (30/9 - 5/9), kde zahájení proběhne v Muzeum dopravy. Následný program poběží v okolí bratislavského nádražní a nábřeží, v Muzeu dopravy, v Českém centru Bratislava či v Galerii města Bratislavy. Připraven bude například workshop pro děti, výstava Z galerie ven, projekce filmové série Umění na periferii nebo diskuse zaměřená na problematiku umění ve veřejném prostoru. 

Další stanicí bude Vídeň, kam festivalový vlak dojede 6/10 a kde bude probíhat program do 9/10. Hlavním festivalovým místem ve Vídni bude Westbahnhof v centru města, kde bude také k vidění mobilní výstava Z galerie ven! a v těsné blízkosti vznikne Site-specific umělecká intervence, kterou pro Vídeň vytvořil Richard Loskot na základě své rezidence. Dále budou zájemci moci navštívit komentovanou prohlídku instituce KÖR (Kunst im öffentlichen Raum), která se již od roku 2004 věnuje realizaci uměleckých projektů ve veřejném prostoru či uskupení Tracing Spaces, které má na svém kontě rovněž řadu uměleckých intervencí. Festival se zakončí jízdou našeho zážitkového vlaku z Vídně do Prahy, odkud pak budeme pokračovat do další destinace, kterou je Berlín. 

Zážitkový vlak do Berlína vyjede 19/10 a jeho program, trvající do 23/10 bude více experimentální. Při jízdě vlakem budou moci cestující zkoumat vrstvy městské krajiny, fenomén tzv. nové divočiny a zejména zvuk, který se stane pojítkem zážitkové jízdy i následného programu. Site-specific instalaci pro tuto lokalitu vytvořila sochařka Dagmar Šubrtová ve spolupráci se zvukovým umělcem Peterem Cusackem, kteří vám svá díla osobně představí. Připravena je vernisáž výstavy Z galerie ven! a doprovodný program v Českém centru Berlín. Do programu bude zařazena také komentovaná prohlídka revitalizovaného parku Gleisdreieck zaměřená na vágní terén.

Další destinací bude Brusel (27/10 – 6/11), konkrétně nádraží Gare Maritime – někdejší největší evropské železniční nádraží pro přepravu zboží nacházející se v areálu Tour & Taxis, který prošel v posledních letech transformací a v současné době představuje multifunkční ekologicky udržitelnou a energeticky neutrální stavbu bez fosilií. Historií tohoto prostoru se ve své site-specific umělecké intervenci, které se uskuteční v přilehlém parku, inspiroval Tomáš Moravec. Návštěvníci Tour & Taxis budou moct navštívit výstavu Z galerie ven!. Hlavním festivalovým dnem bude sobota 5. listopadu, kdy se bude konat ve spolupráci s dalšími partnerskými organizacemi připravovaná diskuse o umění ve veřejném prostoru, komentovaná prohlídka Tomáše Moravce, projekce filmové série Umění na periferii, módní přehlídka a DJ set s Pierrem Urbanem.

Posledním festivalovým městem bude polská Lodž, kam se vlak vypraví 18/11 a kde bude program probíhat do 21/11. Lodž je mimo jiné známa také uměním ve veřejném prostoru, zejména svými muraly. I z tohoto důvodu se v rámci doprovodného programu představí kromě výstavy Z galerie ven! a dokumentární série Umění na periferii také projekt MuralArtUM. Světelnou instalaci pro Lodž vytvoří Karim Tarakji, který se svým týmem připraví audiovizuální doprovodný program.

Veškeré informace k rezervaci vlaků a detailní detailní program festivalu naleznete na webu festivalu

Jízdenky si můžete objednat přes GoOut

KDY A KDE?

• Bratislava / 30. 9. – 5. 10.

• Vídeň / 6.–9. 10.

• Berlín / 19.–23. 10.

• Brusel / 27.10. – 6. 11.

• Lodž / 18.–21. 11.

POJEĎTE S NÁMI ZÁŽITKOVÝM VLAKEM!

• Praha - Bratislava / 30. 9. 

• Bratislava - Vídeň / 6. 10.

• Vídeň - Praha / 9. 10.

• Praha - Berlín / 19. 10.

• Berlín - Praha / 23.10.

Festival Parallels je realizován Galerií hlavního města Prahy s podporou Hlavního města Prahy, je součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a koná se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph. D.


Partneři Bratislava: Muzeum dopravy, České centrum Bratislava, Galerie města Bratislavy, Kladenská dopravní
a strojní s. r. o.

Partneři Vídeň: KÖR, Tracing Spaces, České centrum Vídeň, Velvyslanectví ČR ve Vídni,
Kladenská dopravní a strojní s. r. o., ÖBB

Partneři Berlín: České centrum Berlín, Velvyslanectví ČR v Berlíně, Artmat, Kladenská dopravní a strojní

Partneři Brusel: Tour & Taxis, Pražský dům v Bruselu, České centrum Brusel, Delegace hl. m. Prahy při EU, Zastoupení Jihomoravského kraje při EU, Zastoupení Plzeňského kraje při EU, Stálé zastoupení ČR při EU

Partneři Lodž: OFF Piotrkowska Center, REK Foundation, Stare Kino, Łódź City Council, České centrum Varšava


 

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Expozice
Články
12.09.2022

V Drážďanech odstartoval projekt Česká Sezóna

Expozice
07.09.2022

Landscape festival 2022 – Nádraží ne/využitá

Videa
02.02.2023

Parallels: Karim Tarakji - Łódź

Související umění

18.10.2022 - 20.11.2022

Paralelní výstava