Parallels: Dagmar Šubrtová - Berlín

Videa
24.01.2023

Site-specific instalaci pro Berlín vytvořila sochařka Dagmar Šubrtová ve spolupráci se zvukovým umělcem Peterem Cusackem.

Nová divočina

Zvukové nahrávky Petera Cusacka se zabývají výzkumem zvuku a našeho vnímání konkrétního místa. Nahrávky pocházejí z přechodových pásem mezi berlínskými vlakovými tratěmi, nádražími a jejich okolím, kde vznikají ostrovy přírodní svobody. Sochařské instalace Dagmar Šubrtové odkazují k principům symbolů obnovy přírody, jejích poškozených, ale ne neživých fragmentů a také síť kořenových systémů, naznačují jejich funkci, neviditelné biologické spolupráce mezi mikroorganismy a jejich vitalitu navázanou na přírodní ekosystém.

 

 

Foto: Jan Hromádko

Střih, zvuk, rozhovor: Roman Štetina

Parallels - Evropský festival o umění ve veřejném prostoru Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly M3 / Umění v prostoru a Landscape, které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem byl evropský festival Parallels, který se u příležitosti českého předsednictví rady EU zapojil do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. Festival Parallels se konal v pěti evropských městech a propojil tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. V jednotlivých městech tak vznikly dočasné umělecké intervence českých umělců, kteří reflektovali dané místo na základě předchozích uměleckých rezidencí.

Festival Parallels byl realizován s podporou Hlavního města Prahy, je součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a konal se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D..

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Rozhovory
12.01.2023

S Parallels nevyvážíme do Evropy díla, ale výměnu zkušeností - rozhovor Pavla Klusáka s Marií Foltýnovou

Videa
28.03.2023

Ozvěny Parallels: Audiovizuální koláž