Paralelní výstava

13.06.2023

Na podzim 2022 vyrazil na cestu první zážitkový vlak, který vypravila Galerie hlavního města Prahy do Bratislavy, odkud pokračoval do Vídně a zpět do Prahy. Milovníci umění ve veřejném prostoru tak za sebou měli první část poznávacího turné, jehož součástí byly dočasné umělecké intervence českých umělců a umělkyň, komentované prohlídky, diskuse a také výstava Z galerie ven!, která cestovala ve speciálním kontejneru vlakem. Paralelní výstava tak představila festivalové ozvěny.

Festival Parallels probíhal v pěti evropských městech, a propojoval tak symbolicky Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Mezi umělci, kteří v rámci festivalu reagovali na jednotlivá města, byli Petra Hudcová, Richard Loskot, Dagmar Šubrtová, Tomáš Moravec a Karim Tarakji. V Praze uvidíte realizace prvních tří. Petra Hudcová pro Bratislavu připravila se slovenskými performery živou intervenci, kterou reprízovala právě v okolí smíchovské Kobky 17. Richard Loskot představil site-specific intervenci pro Vídeň a Dagmar Šubrtová pro Berlín. Tomáš Moravec připravil instalaci pro Brusel a Karim Tarakji světelnou performance pro Lodž.

Dominantou smíchovského nábřeží se stala umělecká instalace Povoz Vladimíra Turnera, která se poprvé představila na festivalu m3/Umění v prostoru na Nádraží Veleslavín. Ta tak byla symbolickou spojkou pražského i evropského festivalu. Během výstavy byla jednotlivá festivalová zastavení postupně zaplňována fotografiemi z již proběhlých vlakových jízd, uměleckých intervencí a doprovodných akcí.

Součástí Paralelní výstavy bylo promítání filmu Jana Strejcovského Z galerie ven! Jak napovídá název, jedná se o doprovodný program stejnojmenné výstavy, kterou připravila Galerie Jaroslava Fragnera a Festival Landscape a jejíž mobilní verze cestovala vlakem do festivalových destinací. Film mapuje vývoj umění ve veřejném prostoru v České republice po roce 1989. Další projekce dokumentární série Umění na periferii přiblížila projekty programu Umění pro město.

Festival Parallels byl realizován Galerií hlavního města Prahy s podporou Hlavního města Prahy, a je součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a konal se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph. D.

Více informací a detailní program festivalu: www.parallelsfestival.eu

Inzerce

Související články

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Rozhovory
12.01.2023

S Parallels nevyvážíme do Evropy díla, ale výměnu zkušeností - rozhovor Pavla Klusáka s Marií Foltýnovou