OPEN CALL - LCL

Výzvy/soutěže
28.05.2024

„Co je dnes pro nás metro? Jaký k němu máme vztah? Jak se v něm cítíme?”

U příležitosti výročí 50 let od otevření první linky pražského metra vyhlašuje Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Dopravním podnikem otevřenou neanonymní dvoukolovou výzvu na návrhy a realizaci dočasných uměleckých objektů, drobných umělecko-architektonických zásahů nebo performativních či umělecko-výzkumných intervencí pro prostranství pěti stanic linky metra C.

Deadline pro podání přihlášek do prvního kola je 25. 7. 2024. Termín realizace vítězných návrhů je možný od 15. 9. do 30. 12. 2024 podle typu a náročnosti návrhů.

 

MÍSTA:

  • Kačerov
  • Budějovická
  • Pražského povstání
  • Vyšehrad
  • I. P. Pavlova

 

LIBRETO VÝZVY:

U příležitosti 50. výročí zahájení provozu na trase C I chceme vyzvat současné umělce a umělkyně, tvůrce a tvůrkyně k pozitivnímu dialogu jejich umělecké tvorby s vrstvou tvorby předchůdců, kteří dostali před 50 lety možnost uplatnit svá díla ve veřejném prostoru metra. Míra dnešní svobody uměleckého a tvůrčího projevu je nesrovnatelná s omezenými možnostmi uměleckého vyjádření v režimem kontrolovaných uměleckých dílech ze 70. let 20. století.

Dnešní doba však také přináší svá omezení, tabu a (sebe)cenzuru. Možná právě neuchopitelnost míry svobody přináší nové nesvobody, které se ve veřejném prostoru projevují různými způsoby.

Záměrem projektu LCL je, aby v roce 2024 na každé stanici trasy C I vzniklo, bylo předvedeno, nebo realizováno alespoň jedno současné dílo od současných autorů. Celkový projekt má charakter průběžného uměleckého festivalu a dočasné exteriérové výstavy. Pro stanice Florenc, Hlavní nádraží a Muzeum jsou v rámci projektu organizátory/kami a kurátory/kami připravovány samostatné výstavy a dvě trvalé realizace uměleckých děl.

 

DOKUMENTY KE STAŽENÍ:

Výzva LCL

Přihláška

Položkový rozpočet

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Výzvy/soutěže
23.02.2024

Pomník generála Kutlvašra v Nuselském pivovaru

Výzvy/soutěže
10.11.2023

OPEN CALL - (Ne)udržitelná doprava na střeše Fuchs2

Výzvy/soutěže
21.06.2023

Pomník Pražského povstání a úpravy náměstí Interbrigády