Parallels: Tomáš Moravec - Brusel

Videa
27.01.2023

Gare Maritime v Bruselu – někdejší největší evropské železniční nádraží pro přepravu zboží nacházející se v areálu Tour & Taxis, který prošel v posledních letech transformací. V současnosti tak představuje multifunkční, ekologicky udržitelnou a energeticky neutrální stavbu. Historií tohoto prostoru se ve své site-specific umělecké intervenci inspiroval umělec Tomáš Moravec.

 

 

Foto: Jan Hromádko

Střih, zvuk, rozhovor: Roman Štetina

Parallels - Evropský festival o umění ve veřejném prostoru Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly M3 / Umění v prostoru a Landscape, které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem byl evropský festival Parallels, který se u příležitosti českého předsednictví rady EU zapojil do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. Festival Parallels se konal v pěti evropských městech a propojil tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. V jednotlivých městech tak vznikly dočasné umělecké intervence českých umělců, kteří reflektovali dané místo na základě předchozích uměleckých rezidencí.

Festival Parallels byl realizován s podporou Hlavního města Prahy, je součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a konal se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D..

 

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Rozhovory
12.01.2023

S Parallels nevyvážíme do Evropy díla, ale výměnu zkušeností - rozhovor Pavla Klusáka s Marií Foltýnovou

Expozice
Články
07.11.2022

Ozvěny Parallels: Brusel