Ozvěny Parallels: Brusel

Expozice
Články
07.11.2022

Čtvrtou destinací festivalu Parallels byl Brusel! Na Gare Maritime instaloval svou site-specific uměleckou intervenci Tomáš Moravec a v sobotu 5. listopadu proběhla komentovaná prohlídka, projekce filmu Z galerie ven!, módní přehlídka a DJ set.

Gare Maritime je někdejším největším evropským železničním nádražím pro přepravu zboží nacházející se v areálu Tour & Taxis, který prošel v posledních letech transformací. V současné době představuje multifunkční ekologicky udržitelnou a energeticky neutrální stavbu. Umělec Tomáš Moravec se právě historií tohoto prostoru ve své site-specific umělecké intervenci v přilehlém parku inspiroval.

Tomáš Moravec se svou site-specific instalací, foto Dáša Knerová

Nouzový radarový odražeč - trojice objektů slouží jako kotevní body virtuálního sdělení. Nad každém z nich se vznáší rotující text prezentovaný v rozhraní rozšířené reality, který je možné ho dekódovat s pomocí mobilních zařízení. Sochařské objekty jsou apropriací tvaru používaného v námořnictví. Jedná se o takzvaný radarový odražeč, jehož tvar i materiál podporuje viditelnost malých plavidel na radaru velkých lodí. Trojice vzájemně kolmých ploch vytváří ve svém středu odrazné ohnisko a dopadající paprsek signálu vrací nazpět. Drobná lodní výbava je převedena do samostatných sochařských objektů o průměru 200 cm. Jejich poziční rozmístění v parku Tour et Taxis vytváří tři vztahové linie vzdálených bodů. Podobně jako v základním konceptu celého projektu Parallels, i zde vzniká dočasné spojení několika míst pomocí tušené trajektorie. Diváci tak dotváří potřebný kontakt a komunikaci vzdálených center. Při svém pohybu čtou obsah poetického sdělení a v představách opisují trajektorii podobnou textu: přes moře, za horizont, na pevninu a zpátky.

Přečtěte si také reportáž z Bruselu na archiweb.cz

Více o Parallels najdete na webu festivalu.

---

red

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Expozice
Články
30.11.2022

Ozvěny Parallels: Łódź

Rozhovory
12.01.2023

S Parallels nevyvážíme do Evropy díla, ale výměnu zkušeností - rozhovor Pavla Klusáka s Marií Foltýnovou

Expozice
Články
26.10.2022

Ozvěny Parallels: Berlín