Parallels: Karim Tarakji - Łódź

Videa
02.02.2023

Umělec Karim Tarakji vytvořil pro místní alternativní centrum OFF Pietrokowska v Lodži laserovou sochu GW181122, která přibližuje makrokosmos našemu měřítku a našim smyslům. Čtyřicet laserových paprsků míří na reflexní látku a symbolizuje tím využití světla ve fyzikálních experimentech. Na opačné straně od laserů visí dvoumetrový prstenec rovněž z reflexní látky, který se dynamicky proměňuje a vytváří fyzické vlnění v časoprostoru. Laserové paprsky se od něj odrážejí a vytvářejí tím světelné pruhy na okolních budovách. Tvůrci tyto paprsky upravili tak, že vytvářejí vizuální fyzický objekt umístěný horizontálně nad hlavami diváků.

 

 

Foto: Jan Hromádko

Střih, zvuk, rozhovor: Roman Štetina

Parallels - Evropský festival o umění ve veřejném prostoru Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly M3 / Umění v prostoru a Landscape, které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem byl evropský festival Parallels, který se u příležitosti českého předsednictví rady EU zapojil do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. Festival Parallels se konal v pěti evropských městech a propojil tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. V jednotlivých městech tak vznikly dočasné umělecké intervence českých umělců, kteří reflektovali dané místo na základě předchozích uměleckých rezidencí.

Festival Parallels byl realizován s podporou Hlavního města Prahy, je součástí oficiálního programu HMP v rámci předsednictví ČR v radě EU v roce 2022 a konal se pod záštitou Ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D..

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Rozhovory
12.01.2023

S Parallels nevyvážíme do Evropy díla, ale výměnu zkušeností - rozhovor Pavla Klusáka s Marií Foltýnovou

Expozice
Články
30.11.2022

Ozvěny Parallels: Łódź

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru