Závěrečná výprava festivalu Parallels zavítala 18. až 21. listopadu do třetího největšího polského města Lodži. To je často neprávem opomíjené město, které ovšem nabízí řadu zajímavostí, mimo jiné svým přístupem k umění ve veřejném prostoru se zaměřením na mural art. Tentokrát se ale nejelo vlakem, nýbrž autobusem.
Přesuny tentokrát speciálním autobusem, foto Jan Hromádko
První večer jsme místnímu publiku představili výstavu Z galerie ven! a nechyběla ani speciální umělecká intervence. Umělec Karim Tarakji v lodžském multifunkčním areálu OFF Piotrkowska vytvořil světelnou instalaci GW181122 a se studenty z Fakulty umění a designu UJEP připravili audiovizuální performance. Závěrem jedna z holých zdí areálu ožila digital mural live perfomancí Macieje Walczaka.
Světelná instalace GW181122, foto Hana Pavlíčková
Lodž je bývalým textilním centrem, které se pyšní řadou průmyslových budov, a je známé pro svou početnou sbírku uličních muralů. S městským kurátorem mural artu Michałem Bieżyńskim jsme navštívili hned několik realizací, které často najdeme v prolukách starších domů. V průběhu posledních deseti let v Lodži vznikly desítky muralů od autorů a autorek z celého světa. Některé jsou tak oblíbené, že si je obyvatelé nechávají i tetovat...
Komentovaná prohlídka muralů, foto Jan Hromádko
Po komentovaných prohlídkách muralů či architektuře a historii Lodže jsme pro místní publikum a aktéry a aktérk v oblasti umění ve veřejném prostoru připravili hned několik přednášek a promítání. Pan profesor Petr Kratochvíl hovořil o smyslu umění ve veřejném prostoru, Ola Ignasiak představila projekt Un-grey the city a promítaly se krátké filmy z cyklu MuralartUM programu Umění pro město či film Jana Strejcovského Z galerie ven!. Celý večer také posloužil k diskuzím a sdílení dobré i špatné praxe a zpět do Prahy jsme odjížděli zase o něco poučenější.
Přednáška prof. Kratochvíla, foto Jan Hromádko
---