Ozvěny Parallels: Berlín

Expozice
Články
26.10.2022

Třetí vlakovou výpravou festivalu Parallels byla experimentální zvuková jízda do Berlína, kde jsme zkoumali vrstvy městské krajiny, fenomén nové divočiny a zejména zvuk. Vlak vyrazil ve středu 19. 10. z Hlavního nádraží v Praze.

Během naší jízdy se potkaly dvě sféry zvukového světa - live DJ set Evy Porating, sonické badatelky hrající downtempo, breaks, ambient nebo IDM, a zvuková performance Martina Janíčka, sochaře, hudebníka a stavitele nových hudebních nástrojů a zvukových instalací. V našem pojízdném kině se pak promítal krátký dokumentární film Jana Strejcovského Z galerie ven! a sérii reportáží Umění na periferii.

V samotném Berlíně program festivalu Parallels pokračoval v galerii Českého centra Berlín, kde byl slavnostně představen partnerský projekt Artmat s edicí mini umění od českých umělců a umělkyň a vernisáž výstavy Hluboké řeky tečou potichu (Daniel Vlček, Radek Brousil, Petra Janda). O hudební doprovod večera se postaral umělec Radek Brousil, který si připravil playlist provázaný se svými objekty z výstavy (indie/emo) a Mimomrtn, DJ z vlaku Parallels, se svým speciálním elektro setem.

DJ Mimomrtn, foto Jan Hromádko

Druhý den jsme navštívili s místním průvodcem park Gleisdreieck jako ukázku inspirativní revitalizace technických a průmyslových ploch v centru města. Večer pak následovala live music performance Parallels Festival meets Oxi s ambientními a syntetickými rytmy AYLAK a uklidňující beaty a vrstvené vokály dua timmi & In Abyss.

skupina na prohlídce v parku Gleisdreieck, foto Jan Hromádko

V sobotu jsme navštívili zvukové procházky Nová divočina Dagmar Šubrtové a Petera Cusacka se zaměřením na městskou divočinu a železnici v okolí berlínského Bornholmer/Pankow. Za chůze i několika zastávek jsme měli možnost zaposlouchat se do zvuků dunících mostů pod tlakem projíždějících tramvají i do zpěvu ptáků kolem místních komunitních zahrad.

zvuková procházka s Peterem Cusackem, foto Jan Hromádko

Cestu zpátky do Prahy v neděli 23. 10. jsme opět prožili za zvuku ambientního setu Cosmodan & Mimomrtn a performance Martina Janíčka. Berlín byl sice naší poslední vlakovou destinací, ale festival Parallels nekončí. Ještě nás čekají další dvě evropská města - Brusel a Lodž. Více informací k nadcházejícím projektům najdete na webu festivalu.

---

red

 

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Videa
24.01.2023

Parallels: Dagmar Šubrtová - Berlín

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Články
09.10.2022

Projekt Artmat: eroze uměleckého elitářství