Re-connect Art: Spojení performance a multimédií v srdci Prahy

Články
Recenze
13.09.2023

Videoart ve vitríně obchodního domu, výstavy a performance na náměstích centra Prahy. Na hranici mezi virtuálním a fyzickým, mezi lidským a nelidským, se mohli ocitnout návštěvníci i kolemjdoucí festivalu Re-connect Art. Mezinárodní festival performance a multimédií ve veřejném prostoru zaujal svým tématem Virtuální tělo společnosti a nabídl bohatý program v podobě výstav, performancí a workshopů.

Umělkyně a umělci ve svých dílech reflektovali dobu, kdy se AI stává součástí naší každodennosti, a zamýšleli se nad budoucností lidského společenství i v kontextu internetu a sociálních sítí. Během více než dvoutýdenního červencového festivalu měli návštěvníci možnost prozkoumat multimediální instalace, videoart, performance a zapojit se do diskuzí z umělecké i odborné sféry.

Uvnitř–vně

Umělecké duo VestandPage ve sklepení Domu U Kamenného zvonu vytvořilo multimediální instalaci inspirovanou středověkou alchymií Futura spagyrica. Cesta výstavou vedla osmi komorami sklepení představujícími jednotlivé orgány lidského těla. Umělkyně Verena Stenke a umělec a spisovatel Andrea Pagnes se ve své tvorbě zabývají zkoumáním interakcí mezi tělem a patogeny, což návštěvníkům festivalu umožnilo přemýšlet o kolektivním tělu a jeho možném uzdravování.

Nelidské perspektivy

Festival věnoval pozornost také současné environmentální krizi. Výstava Strom, člověk, zvíře, stroj: O hybridní komunitě v Domě U Minuty přinesla pohled na „naši” planetu z nelidských perspektiv. Zatímco Marie Tučková, Christina della Justina, Jatsun Risba, Janek Rous a Peter Bil se zabývali perspektivou rostlinnou, umělecká skupina ARTBIOM dala hlas umělé inteligenci. Umělci a umělkyně se tak přidali k myšlence uzdravování kolektivního těla. Do debaty však přizvali také rostlinstvo a bytosti digitálního původu.

Umění všem

Návštěvníci obchodního domu Quadrio mohli být překvapeni z umístění videoinstalace Martiny Chudé Urgence do jeho samotného středu. Nad ideály fyzické krásy a současnou konzumní kulturou se mohli zamýšlet nejen ve zkušebních kabinkách, ale i při sledování videozáznamu performerky plnící punčochy mletým masem.

Dotknout se GPT

Festival nabídl program i mimo obrazovky. Polovina z více než deseti performancí proběhla ve veřejném prostoru, zbytek formou přímého přenosu či performativní procházky. Spolek Mothers Artlovers neopomenul rodiče s dětmi, pro které připravil sérii performancí a workshopů na piazzettě Národního divadla a dal příležitost k setkání i v jeho provozních prostorách. V přímém přenosu zajistil První setkání s osobním AI asistentem kolektiv řeckých autorů. Diváci tak měli příležitost pocítit, jak by mohl vypadat život v budoucnosti, kdy bude mít AI lidskou podobu.

Budoucnost kreativity

V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohli zúčastnit workshopů, artist talks a debat. Během nich umělci a umělkyně reflektovali AI a její vliv na uměleckou tvorbu či chápání kreativity. V debatách hledali například odpovědi na to, jaký je potenciál technologie při podpoře rodičovství a rovnosti pohlaví nebo proč a jak se naše těla stávají datovými soubory.

Kurátorský team 2023

Letošní ročník festivalu Re-connect Art reagoval na potřebu sdílení identit, zájmů a názorů. Na otevřenou výzvu odpověděli umělkyně a umělci z více než 59 zemí. Festival je pokračováním dvacetileté historie projektu Prague Biennale. Jeho vznik iniciovala v roce 2021 Elis Unique, kurátorka a koordinátorka festivalu. Společně s Elis byla kurátorkou letošního ročníku Jitka Hlaváčková, teoretička umění a kurátorka sbírky fotografie a nových médií v GHMP a bývalá kurátorka festivalu m3 – umění v prostoru.

Dle kurátorek výstavy je Virtuální tělo společnosti: „neustálý pohyb na rozhraní fyzického a virtuálního světa. Je to nová vrstva života, které se jen málokdo může vyhnout”.

Návštěvníci města i jeho obyvatelé se tak mohli stát součástí nevšedních situací v centru prázdninové Prahy.

---

Vojta Dubcová

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Expozice
Články
30.11.2022

Ozvěny Parallels: Łódź

Rozhovory
Články
Recenze
01.12.2022

Pokoje 2022 - aneb oživení dalšího prázdného domu

Články
21.09.2023

Výsledky open call Umění pro Tržnici