Ozvěny Parallels: Łódź

Expozice
Články
30.11.2022

Závěrečná výprava festivalu Parallels zavítala 18. až 21. listopadu do třetího největšího polského města Lodži. To je často neprávem opomíjené město, které ovšem nabízí řadu zajímavostí, mimo jiné svým přístupem k umění ve veřejném prostoru se zaměřením na mural art. Tentokrát se ale nejelo vlakem, nýbrž autobusem.

Přesuny tentokrát speciálním autobusem, foto Jan Hromádko

První večer jsme místnímu publiku představili výstavu Z galerie ven! a nechyběla ani speciální umělecká intervence. Umělec Karim Tarakji v lodžském multifunkčním areálu OFF Piotrkowska vytvořil světelnou instalaci GW181122 a se studenty z Fakulty umění a designu UJEP připravili audiovizuální performance. Závěrem jedna z holých zdí areálu ožila digital mural live perfomancí Macieje Walczaka.

Světelná instalace GW181122, foto Hana Pavlíčková

Lodž je bývalým textilním centrem, které se pyšní řadou průmyslových budov, a je známé pro svou početnou sbírku uličních muralů. S městským kurátorem mural artu Michałem Bieżyńskim jsme navštívili hned několik realizací, které často najdeme v prolukách starších domů. V průběhu posledních deseti let v Lodži vznikly desítky muralů od autorů a autorek z celého světa. Některé jsou tak oblíbené, že si je obyvatelé nechávají i tetovat...

Komentovaná prohlídka muralů, foto Jan Hromádko

Po komentovaných prohlídkách muralů či architektuře a historii Lodže jsme pro místní publikum a aktéry a aktérk v oblasti umění ve veřejném prostoru připravili hned několik přednášek a promítání. Pan profesor Petr Kratochvíl hovořil o smyslu umění ve veřejném prostoru, Ola Ignasiak představila projekt Un-grey the city a promítaly se krátké filmy z cyklu MuralartUM programu Umění pro město či film Jana Strejcovského Z galerie ven!. Celý večer také posloužil k diskuzím a sdílení dobré i špatné praxe a zpět do Prahy jsme odjížděli zase o něco poučenější.


Přednáška prof. Kratochvíla, foto Jan Hromádko

 

---

red

 

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Podcast
06.12.2023

Parallels - 5 měst, 5 umělců, 5 vlaků a mnoho dalšího

Videa
02.02.2023

Parallels: Karim Tarakji - Łódź

Expozice
Články
14.10.2022

Ozvěny Parallels: Bratislava - Vídeň