Re-connect Art: Spojení performance a multimédií v srdci Prahy

Články
Recenze
13.09.2023

Videoart ve vitríně obchodního domu, výstavy a performance na náměstích centra Prahy. Na hranici mezi virtuálním a fyzickým, mezi lidským a nelidským, se mohli ocitnout návštěvníci i kolemjdoucí festivalu Re-connect Art. Mezinárodní festival performance a multimédií ve veřejném prostoru zaujal svým tématem Virtuální tělo společnosti a nabídl bohatý program v podobě výstav, performancí a workshopů.

Umělkyně a umělci ve svých dílech reflektovali dobu, kdy se AI stává součástí naší každodennosti, a zamýšleli se nad budoucností lidského společenství i v kontextu internetu a sociálních sítí. Během více než dvoutýdenního červencového festivalu měli návštěvníci možnost prozkoumat multimediální instalace, videoart, performance a zapojit se do diskuzí z umělecké i odborné sféry.

Uvnitř–vně

Umělecké duo VestandPage ve sklepení Domu U Kamenného zvonu vytvořilo multimediální instalaci inspirovanou středověkou alchymií Futura spagyrica. Cesta výstavou vedla osmi komorami sklepení představujícími jednotlivé orgány lidského těla. Umělkyně Verena Stenke a umělec a spisovatel Andrea Pagnes se ve své tvorbě zabývají zkoumáním interakcí mezi tělem a patogeny, což návštěvníkům festivalu umožnilo přemýšlet o kolektivním tělu a jeho možném uzdravování.

Nelidské perspektivy

Festival věnoval pozornost také současné environmentální krizi. Výstava Strom, člověk, zvíře, stroj: O hybridní komunitě v Domě U Minuty přinesla pohled na „naši” planetu z nelidských perspektiv. Zatímco Marie Tučková, Christina della Justina, Jatsun Risba, Janek Rous a Peter Bil se zabývali perspektivou rostlinnou, umělecká skupina ARTBIOM dala hlas umělé inteligenci. Umělci a umělkyně se tak přidali k myšlence uzdravování kolektivního těla. Do debaty však přizvali také rostlinstvo a bytosti digitálního původu.

Umění všem

Návštěvníci obchodního domu Quadrio mohli být překvapeni z umístění videoinstalace Martiny Chudé Urgence do jeho samotného středu. Nad ideály fyzické krásy a současnou konzumní kulturou se mohli zamýšlet nejen ve zkušebních kabinkách, ale i při sledování videozáznamu performerky plnící punčochy mletým masem.

Dotknout se GPT

Festival nabídl program i mimo obrazovky. Polovina z více než deseti performancí proběhla ve veřejném prostoru, zbytek formou přímého přenosu či performativní procházky. Spolek Mothers Artlovers neopomenul rodiče s dětmi, pro které připravil sérii performancí a workshopů na piazzettě Národního divadla a dal příležitost k setkání i v jeho provozních prostorách. V přímém přenosu zajistil První setkání s osobním AI asistentem kolektiv řeckých autorů. Diváci tak měli příležitost pocítit, jak by mohl vypadat život v budoucnosti, kdy bude mít AI lidskou podobu.

Budoucnost kreativity

V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohli zúčastnit workshopů, artist talks a debat. Během nich umělci a umělkyně reflektovali AI a její vliv na uměleckou tvorbu či chápání kreativity. V debatách hledali například odpovědi na to, jaký je potenciál technologie při podpoře rodičovství a rovnosti pohlaví nebo proč a jak se naše těla stávají datovými soubory.

Kurátorský team 2023

Letošní ročník festivalu Re-connect Art reagoval na potřebu sdílení identit, zájmů a názorů. Na otevřenou výzvu odpověděli umělkyně a umělci z více než 59 zemí. Festival je pokračováním dvacetileté historie projektu Prague Biennale. Jeho vznik iniciovala v roce 2021 Elis Unique, kurátorka a koordinátorka festivalu. Společně s Elis byla kurátorkou letošního ročníku Jitka Hlaváčková, teoretička umění a kurátorka sbírky fotografie a nových médií v GHMP a bývalá kurátorka festivalu m3 – umění v prostoru.

Dle kurátorek výstavy je Virtuální tělo společnosti: „neustálý pohyb na rozhraní fyzického a virtuálního světa. Je to nová vrstva života, které se jen málokdo může vyhnout”.

Návštěvníci města i jeho obyvatelé se tak mohli stát součástí nevšedních situací v centru prázdninové Prahy.

---

Vojta Dubcová

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Články
Recenze
09.11.2022

Lilith jako třešeň na dortu od bohatých pro bohaté

Články
05.09.2023

Výsledky open call Krajina zámku Troja

Články
26.09.2022

Rostliny nejsou jenom dekorace do obýváku