Lucie Medřická - Krajinou kresebného experimentu

Rozhovory
11.04.2024

Rozhovor s Lucií Medřickou* vedla v Cafe Prostoru v Děčíně u příležitosti její výstavy v nedaleké Ukradené galerii Petra Widžová. Její procesuální výstavní projekt Druhé housle zde byl k vidění od 11. 10. do 13. 11. 2023. S autorkou se mluvilo především o provázanosti jejích kreseb s krajinou, o kresebných experimentech i o poezii.

 ---

Pojďme se v tvé tvorbě vrátit do doby, kdy jsi byla na Erasmu ve Švédsku, jaké to tam bylo?

Bylo to tam dobré a úplně jiné než tady. Škola je tam koncipovaná jinak než v ČR, každý ze studentů, kterých je na fakultě třeba jen šedesát, má svůj ateliér – takový malý kamrlík. Studium je rozdělené po ročnících, nefunguje tam ateliérová výuka, na kterou jsme zvyklí. Přihlásíš se do ročníku a ten vede nějaká umělecká osobnost a průběžně obchází studenty na konzultace. Jednalo se o studijní program volné tvorby a celkově byl koncept studia takový volnější. Myslím, že je třeba, aby tam člověk už trochu věděl, co chce dělat.

 

Na čem jsi tam pracovala ty v té době?

Dělala jsem tam toho docela dost. Hodně jsem chodila do přírody, hlavně k jezerům, a ty jsem fotila. Fascinoval mě odraz lesa na hladině, vypadal jako záznam zvuku. Celkově jsem tam dost v ateliéru kreslila, třeba i lidské tělo. Dělala jsem ale i konceptuálnější věci, které se vázaly k mému tehdejšímu prožívání Erasmu a švédské kultury. Především se to týkalo mé vlastní bubliny, izolace a potřeby lidský kontakt nějak navázat.

 

Krajině a kresbě ses poté věnovala i v ČR, je to tak?

Když jsem se vrátila, začala jsem se kresbou mnohem více zabývat celkově – do té doby jsem ji vnímala spíše jako skicu. Začala mě zajímat hlavně jako médium, zkoumala jsem, co to vlastně je. Nejdříve jsem hodně kreslila kopce v krajině Lužických hor, kde bydlím. Kreslila jsem scenérie kopců, jak jdou za sebou a jejich vzdálenost jsem definovala pomocí různých odstínů šedé. Potom jsem začala ty kopce kreslit tak, že jsem je obcházela a u toho si zapnula GPS, která na mapě začala zaznamenávat můj pohyb.