Prague City Tourism ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy a Technickou správou komunikací Praha vyhlašuje otevřenou výzvu na návrh dočasných streetartových intervencí a velkoplošných maleb pro vybraná místa podchodů ve správě TSK. Cílem této výzvy je zobrazit bohémskou múzu, která nás inspiruje a probouzí v nás, unavených rutinou a každodenními povinnostmi, bohémskou duši. Bohémská múza žije v Praze již po staletí a činí život v Praze zcela jedinečným. Výzva usiluje o rozšíření strategického přístupu města a městských organizací a jejich vzájemné koordinaci v péči o veřejný prostor a podnícení zájmu veřejnosti o současné umění.
Výzva je určená umělkyním a umělcům, uměleckým skupinám, grafičkám a grafikům.
Praha je epicentrem území s tisíciletou značkou – Bohemia. Tato značka je nesmazatelně otisknuta do identity světově známých fenoménů, které se k odvěké tradici hrdě hlásí. Světově známý pojem „Bohemian“ se v západní kultuře už před dvěma staletími vžil také jako označení lidí s tvořivým a nekonvenčním způsobem života – hudebníky, výtvarné umělce či literáty. Praha dlouhým výčtem uměleckých osobností, které zde působily, působí nebo byli Prahou uchváceni při svých cestách, dokládá, že je zde toto dědictví stále živé. Praha je domovem vnímavých a otevřených lidí, kteří se dokáží svobodně vyjadřovat, je místem, kde se daří nekonvenčním avantgardním tendencím a experimentům všeho druhu. Pražané umí žít a nechávají žít ostatní v klidu. Umí se na sebe podívat s nadsázkou a humorem. Rádi se baví. Tvořivost a chuť přetvářet či zasazovat věci do nových hravých kontextů je nejen přitažlivou součástí charakteru Prahy, ale i vysvětlením pro všudypřítomné projevy tvůrčí povahy lidí v Praze žijících.
Právě tvořivý život Pražanů – jejich bohémskou duši – chceme touto výzvou oslavit prostřednictvím zobrazení bohémské múzy jako symbolu inspirace a tvůrčích nápadů. Pražané jako bohémská duše Prahy totiž jediní tvoří autenticitu Prahy a její jedinečnou atmosféru.
Návrh by měl klást i důraz i na uchopení podstaty místa, které funguje v kontextu městského prostředí a reaguje na prostorové funkce a sociální a historické vztahy v lokalitě.
S realizací vítězných návrhů se počítá v prvním čtvrtletí roku 2023.
LOKALITA / PLOCHA:
KOMU JE VÝZVA URČENA:
umělkyním a umělcům, uměleckým skupinám, grafičkám a grafikům. Výzva je neanonymní a je otevřená všem.
LHŮTA PRO DORUČENÍ PŘIHLÁŠEK A POŽADAVKY:
PARAMETRY PŘEDKLÁDANÉHO NÁVRHU:
POVINNÉ PŘÍLOHY:
ODMĚNA:
Odměny budou na základě rozhodnutí Komise uděleny pro každou lokalitu zvlášť. Pro každou lokalitu platí jednotné finanční ohodnocení:
DALŠÍ INFORMACE O PROJEKTU:
FOTODOKUMENTACE PRO JEDNOTLIVÉ PODCHODY
KRITÉRIA HODNOCENÍ NÁVRHŮ:
SLOŽENÍ KOMISE:
Nezávislá část
Romana Junkerová, spoluzakladatelka Street Art Festival Olomouc
Petr Hájek, umělecký ředitel The Chemistry Gallery
David Strauzz, streetartový umělec, ředitel / kurátor Galerie MEGA
Závislá část
Jana Adamcová, místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism
Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky Galerie hl. m. Prahy
VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ:
Vítězné a oceněné návrhy projektů budou zveřejněny dne 7. 2. 2023 na webových stránkách www.praguecitytourism.cz
KONTAKTNÍ ÚDAJE:
V případě jakýchkoliv dotazů se prosím obracejte na: l.lapesova@prague.eu a anna.gumplova@ghmp.cz.
Můžete si také domluvit osobní konzultaci nebo žádat upřesnění podmínek či pomoc při finalizaci prezentace.