První ročník mural art festivalu Wall Street

Expozice
07.09.2022

Multigalerijní festival s přesahem do veřejného prostoru Wall Street se koná od 1. 6. do 31. 9. ve vybraných pražských galeriích a ulicích. Na pražském festivalu budete moci až do konce září objevovat zajímavé pražské lokality a galerie s doprovodným programem a výstavami.

Muraly – neboli velkoplošné malby na stěny ve veřejném prostoru – jsou neodmyslitelnou součástí veřejného prostoru metropolí a obohacují často již pro místní obyvatele zaběhlá a přehlížená místa. Spojují v sobě principy street artu s tradiční nástěnnou malbou, přičemž představují určitý symbol nezávislé tvorby – tedy možnost vyjádřit své postoje k aktuálnímu dění. Tematicky se kromě globálních témat vztahují často ke konkrétní lokalitě, vypráví příběhy místní komunity a ukazují důležitá témata dané čtvrti, čímž rovněž vzbuzují zájem místních obyvatel o veřejný prostor. Současně jde o prezentaci současného umění široké veřejnosti a jeho aktuálních tendencí a směrů. Festival věnovaný muralům můžeme vnímat jako určitou oslavu pouličního umění, zdůraznění jeho role a snahu o zvelebení veřejného prostoru.

V rámci festivalu Wall Street vzniká pět velkoformátových maleb, zahájeny byly čtyři výstavy ve čtyřech galeriích a až do konce září probíhá bohatý doprovodný program. Velkoformátová díla mezinárodních autorů (Innerfields, Michal Škapa, Interesni Kazki, M-City), kteří byli vybráni pro první ročník festivalu a kteří patří mezi významné street artové umělce, budete moci potkávat na vybraných pražských fasádách čtyřech městských čtvrtí.

Mezi galeriemi, které jsou do projektu zapojeny patří Bold Gallery, kde konala výstava ZERO MUTUAL FRIENDS, v Galerii Villa Pellé proběhla výstava představující legendy českého graffiti, v galerii Karpuchina Gallery vytvořil Matěj Olmer výstavní projekt s názvem From Entropy to Melancholy a v The Chemistry Gallery představili výstavu Mind the Gap.

V rámci festivalu probíhá také bohatý program v podobě dílen, sympozii, přednášek, komentovaných prohlídek atd. Aktuální informace o vznikajících muralech, programu a přesnou mapu děl naleznete na webu festivalu.

--

red

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Výzvy/soutěže
22.12.2022

Výzva Bohémská múza

Články
21.02.2023

Street Art Map Prague

Videa
14.11.2022

Wallstreet: Aec Interesni Kazki - Chasing the Red Demon

Související umění

15.07.2022

Wall Street: Calling - K Olympiku

01.06.2022

Pérák - Husitská

30.09.2022

Wall Street: Make Earth Cool Again - Evropská