Festival neviditelné město dává prostor lidem i entitám, kterým města ani společnost nejsou nakloněny. Citlivé site-specific intervence do Rajské zahrady stírají hranici mezi každodenností a uměním. Je záhonek, na který se díváme, dílem známé umělkyně, či důchodce z nedalekého paneláku?
Festival si klade otázky: Komu města nedávají prostor a péči, případně hlas? Jak by vypadalo město postavené z těchto nevyslyšených hlasů? Festival m3 se běžně zaměřuje na výtvarné umění ve veřejném prostoru. Letos organizátoři pro festival zvolili lokalitu Prahy 14, která navzdory horší dostupnosti z centra rozhodně stojí za návštěvu. Perspektivou umělkyň a umělců, plevele, členů minorit, necharismatických zvířat a mnohých dalších nahlížíme lokalitu sídliště na Rajské zahradě a jeho okolí.
Sídliště Rajská zahrada je místem „zapomenutých“ a nepoužívaných zelených koutů plných divokých bylin, vodních ploch i vysokých věžáků. I samotná stanice metra stojí za zmínku. Díky svému unikátnímu architektonickému ztvárnění získala titul české Stavby roku 1999. Mezi domy na Černém Mostě I. sídlí ve dvou panelácích také Úřad městské části Praha 14.
Institut úzkosti
Kurátorský projekt Institutu úzkosti s názvem neviditelné město byl vybrán nejen pro svou schopnost reflektovat zdroj úzkosti ve společnosti, ale i pro svou schopnost hledat její systémové příčiny. Platformu založily umělkyně a performerky Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková a Edith Jeřábková. Pro samotný program vybraly umělkyně a umělce reagující na veřejný prostor a se vztahem k prostředí Rajské zahrady.
Zahájení festivalu
Festival odstartoval 20. června. Jednou z prvních intervencí byla plovoucí socha Anny Ročňové a Jana Boháče, vystavená na rybníku Aloisov do konce června. Socha připomínala plovoucí ostrov z přírodních materiálů, které si berou zpět původní umělý výtvor. Tento objekt byl určen nejen pohledu diváků, ale měl také sloužit coby bydliště jiným tvorům. Ostrůvek byl site-specific intervencí, jejíž vzhled inspirovalo okolí rybníka a jeho flora.
Prázdniny v neviditelném městě
Každé úterý si lze v areálu Bike parku Jahodnice nechat vyprat prádlo od Kolektivu Prádelna. Holky z Prádelny zvou návštěvníky a návštěvnice do svého pojízdného ateliéru k příjemnému trávení společného času. U nedalekého KC Motýlek pak můžete spatřit mural Martiny Drozd Smutné a Elišky Fialové, vytvořený ve spolupráci s místními obyvateli.
Září v Rajské zahradě
Od září se bude možné zúčastnit poznávací vycházky po sídlišti díky originální cestovní kanceláři. CK Ráj nabízí jedinečnou možnost poznat Rajskou zahradu z pohledu zvířat, dětí, rostlin, seniorů, vody, matek a otců, stromů a hub. Procházky organizované architektonickým studiem MAK! jsou zdarma a začínají u vstupu do metra Rajská zahrada.
Komunitní centrum Plechárna pak zve do pojízdného nahrávacího studia. Nabízí možnost vyzkoušet si hudební nástroje, zpívat, rapovat či dokonce složit a nahrát celou písničku.
V oblasti Rajské zahrady vznikne díky vizi Terezy Silon také prostor pro poskytování nejrůznější péče. Nabízí různé aktivity, například masáže bez předsudků zdarma, sběr rostlin, experimentální destilace esencí či vodoléčbu ve spolupráci s Efemér.
Odvážný festival
Festival neviditelné město se snaží odvážně, vážně i divoce utvářet prostor pro všechny.
Vojtěška Dubcová