Výsledky open call Umění pro Tržnici

Články
21.09.2023

Galerie hl. m. Prahy ve spolupráci s Holešovickou tržnicí vyhlásila výsledky otevřené výzvy Umění pro Tržnici zde dne 26. 7. 2023 na návrh a realizaci dočasného uměleckého objektu či drobného umělecko-architektonického zásahu pro lokalitu Holešovické tržnice.

 

1. místo: Adam Kovalčík - Karlínský vor

Karlínský vor umělce Adama Kovalčíka je symbolickou vzpomínkou na plavbu přes Vltavu a propojení Holešovic a Karlína. Instalace bude fungovat jako houpací hladina, která navazuje na původní přepravu mezi břehy. Komise zároveň ocenila hravost, interaktivitu, vícečetnou asociaci, vor jako volný odkaz na další aktivity Holešovické tržnice, jako například interaktivní instalace místní scény Jatek78 či scénografické výstavy Pražského Quadrienalle. Návrh má adekvátní velikost na určené místo - bude dostatečně výrazný, ale zároveň nebude tvořit neprůchodnou bariéru. Objekt bude navíc plnit i odpočinkovou roli jako místo k sezení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. místo: Lukáš Procházka a Josef Frühauf - 900 koní detroitskej síly

Návrh nadživotní velikosti koňské hlavy Lukáše Procházky a Josefa Frühaufa odkazuje na historii místa Holešovické tržnice, kde se vedle dobytka obchodovalo i s koňmi. Komisi zaujala působivá vizualizace a robustnost návrhu, která by místu slušela. Přidaná hodnota v možnosti diváka nahlédnout do vnitřku sochy by ale musela být opatřena průhlednou přepážkou z bezpečnostních důvodů a konstrukční řešení by muselo být přesvědčivě zpracované.

 

 

3. místo: Emil Taschka a Miso Ormos - Nutria

Interaktivní socha pro zvolenou lokalitu již téměř ikonické nutrie Emila Taschky a Miso Ormose oslovila Komisi svou přímočarostí a vtipem. Socha by si jistě našla své publikum a stala by se možná populární ikonou Tržnice, ale postrádá hlubší ideový přesah.

 


 

Speciální odměna: Jan Poš - Konjunkce

Komise se rozhodla odměnit elegantní a rafinovaný návrh Jana Poše, který by však byl působivý především v podvečer a v noci. Na toto konkrétní místo se však jeví až příliš subtilní a vyžadoval by náročnější údržbu, dodatečné zásahy ze strany Holešovické tržnice do elektroinstalace a pravděpodobně i zvýšenou potřebu dozoru.

 

 

SLOŽENÍ VÝBĚROVÉ KOMISE:

Nezávislá část

Blanka Čermáková - kurátorka, Trafo Gallery

Pavlína Kvita - sochařka

Jan Paclt - architekt

Závislá část

Marie Foltýnová - kurátorka veřejné plastiky Galerie hl. m. Prahy

Michal Tošovský - programový ředitel Holešovické tržnice

---

Všechny přihlášené projekty najdete v galerii.

Komentáře (1)
Daniel Kroulík
22.09.2023 19:05:36
Dobrý den Jsem občanem Prahy 8 a upřímně bych na tom místě viděl raději snad cokoli z neoceněných návrhů, které jsou mnohdy originálnější a estetičtější(vyjma koně, ten je dobrý). Opravdu nechápu kteří lidé v těch komisích sedí... a ta speciální odměna pro konjunkci a nutrii, to je výsměch všem talentovaným umělcům, kteří na tom nechali vice jak čtvrt hodiny práce... Nemluvě raději o prvním místě. Toto je cena průměrnosti nikoli umělecká soutěž.

Inzerce

Související články

Výzvy/soutěže
26.07.2023

OPEN CALL - Umění pro Tržnici

Články
14.02.2023

Výsledky open call Galerie Vltavská 2023

Články
05.09.2023

Výsledky open call Krajina zámku Troja