ČEKÁNÍ PROMĚNY - festival ukazující moment změny na okraji Prahy

Expozice
Články
27.09.2022

Festival Čekání proměny je uměleckým odrazem momentu změny na jihu Prahy. Festival byl zahájen 15/9 a každou sobotu až do 15/10 probíhá program  – umělecké intervence a živé umění, jako jsou divadlo, procházky, poutní hostina, workshopy a diskuse, které vznikly v přímé reakci na lokalitu sídliště Libuš a Písnice. Do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice – proběhne vysílání příběhů z jihu v podobě uměleckých instalací.

Festival Čekání proměny přináší nový pohledy na periferii Prahy a její postupnou proměnu. Sídliště Libuš a Písnice leží mimo trasu metra a v současné době jsou z centra města špatně dostupnými lokalitami. Právě dlouho očekávaná a plánovaná výstavba metra D bude pro místo bezesporu přínosem. Přiblíží okraj města k jeho centru a zvýší přístupnost těchto jižních částí. Se zlepšením dopravního spojení a zkrácením času a vzdálenosti se už paralelně množí plánované projekty v podobě nové výstavby. 

Foto: Martin Micka

Kurátorky festivalu Lynda Zein a Eliška Málková se v rámci festivalu snaží ukázat možnosti a dopady proměny čtvrti, která se díky plánovaným změnám stane. 

Jaká změna je naplánována a jakou by si představovali obyvatele současného jihu? V rámci vybraných lokalit, sídlišť Libuš a Písnice, zkoumáme historii, abychom poznali nebo si připomněli příběhy a hodnoty místa. Jaké jsou naděje, očekávání a obavy místních? Otázky spojené s gentrifikací čtvrti, tedy s odchodem části lidí, visí ve vzduchu. Jak proměnit území a paralelně chránit původní obyvatele? Zajímají nás podmínky a možné dopady nebo i mantinely tohoto procesu. Díla a akce reflektují a navazují na existující stav vlastní vrstvou reality, pohledem zvenku zviditelňují vybrané příběhy a umožňují oslavu stávajícího místa v čase jeho proměny.

Foto: Martin Micka

Festival je prostorově rozdělen na dvě části:

1/ umělecké intervence a akce na sídlištích Libuš a Písnice

2/ vysílání příběhů a dat do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice.

Část odehrávající se na jihu Prahy je sérií intervencí a akcí vytvořených pro obyvatele Libuše a Písnice. Současný stav místa je tím zakonzervován v uměleckém díle. Vzniká tak prostor pro decentralizaci umění, nový pohled na zamýšlený rozvoj a celoměstská platforma pro diskusi o tématice proměny města.

Kurátorky: Lynda Zein, Eliška Málková

15. 9. – 15. 10. 2022

Umělkyně, umělci a spolupracovníci: Nikola Logosová, David Přílučík, Minh Duc Vu, Vojtěch Rada, Sveta Devyatkina, sustektecl (Adam Šustek, Vojtěch Tecl), Akolektiv Helmut (Oskar Helcel, Eliška Raiterová, Tomáš Blatný, Adam Kratochvíl), Lucie Králíková (Efemér květiny), Kateřina Vídenová, Savka Marenić, Sochařská pohotovost (Martin Šilhán) a Barbora Matysová.

 

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Expozice
07.09.2022

První ročník mural art festivalu Wall Street

Expozice
07.09.2022

Landscape festival 2022 – Nádraží ne/využitá

Články
21.09.2022

Koncem září startuje Parallels - evropský festival o umění ve veřejném prostoru