5. 4. – 14. 7. 2024
Začátkem dubna se napříč celou Vídní otevřely výstavy na téma klimatu a udržitelnosti s bohatým programem, na nichž se představují různé vědecko-umělecké aktivistické skupiny a umělecké osobnosti spolu se studujícími vídeňských univerzit. Jde o první ročník vídeňského klimatického bienále Klima Biennale Wien, mělo by se konat každé dva roky.
Na dvou hlavních stanovištích bienále, muzeu KunstHausWien a festivalovém areálu Wien Nordwestbahnof, se návštěvníci mohou seznámit s rozličnými perspektivami, jak uchopit ekologickou a klimatickou krizi a s ní spojené výzvy „vyžadující ve všech oblastech života změnu společnosti jako celku.“ Důraz je přitom kladen na „potenciál umění, designu, architektury a vědy pro udržitelnou budoucnost.“
Barevně podmanivý a přitom naléhavý vizuální leitmotiv bienále tvoří pestrý teplotní gradient, který najdeme jak na plakátu, tak ve festivalové brožurce a na webu biennale.wien z dílny vídeňského grafického studia seite zwei. Tento vizuální ukazatel teploty sjednocuje všechny instituce, galerie a mnohá další místa, pořádající akce, doprovodné vzdělávací programy a také další humanitární, kulturní nebo aktivistické iniciativy. Současně takticky upozorňuje na stoupající teploty ve městech, jak se dozvídáme na webových stránkách, včetně aktuální denní teploty a kvality vzduchu ve Vídni. Ta si navíc předsevzala stát se do roku 2040 klimaticky neutrální, jak uvádí na svém webu. Ze strany radních se přitom nejedná o zbožné přání, jelikož město na ochraně klimatu pracuje ve své politice kontinuálně, ať už se jedná o zelené pěší zóny, cyklostezky či mnohá další opatření. Především ale chápe, že ochrana klimatu jde ruku v ruce se sociální spravedlností pro všechny.
Diverzitě příspěvků a formátů klimatického bienále se nekladou meze. Výstavy, performance, prostorové intervence, participativní projekty, workshopy, přednášky, komentované procházky, debaty, místa k setkávání, a to vše napříč generacemi a návštěvnictvem. Ne nadarmo se celá koncepce a pracovní metody bienále vyznačují právě multiperspektivitou.
Klimatické bienále financují různí partneři, mezi nimi i poskytovatel služeb městské infrastruktury Wiener Stadtwerke, pod které spadá i vídeňská veřejná doprava. Návštěvníkům se doporučuje, aby při cestě na různé lokace ve Vídni využívali veřejnou dopravu, chodili pěšky nebo jezdili na kole, prostě cestovali šetrně k životnímu prostředí.
Velmi sympatické je, že festivalový pas na bienále nemá stanovenou pevnou cenu a placení tak funguje na principu pay as you wish/can. To umožnuje širokému spektru návštěvnictva plně využít nabízený program třeba s malými dětmi nebo ve větších skupinách. Ostatně právě v areálu Wien Nordwestbahnof najdete dětské hřiště, koutek na hraní a příjemnou venkovní kavárnu, dá se tu i odpočinout na volně přístupných místech k sezení.
Samotné klimatické bienále iniciovala a vede kulturní manažerka Gerlinde Riedl, která je od roku 2022 ředitelkou muzea KunstHausWien. Tam se také nachází centrála bienále.
Dalšími členy vedení jsou programová ředitelka Sitharou Pathiranou a umělecký ředitel Claudius Schulze, kteří již spolupracovali na mezinárodním a interdisciplinárním festivalu klimatického umění ClimateArtFest v Hamburku v říjnu 2022. Na základě této zkušenosti vznikl tým odborníků a odbornic, osobností pocházejících z vědy, výzkumu a umění se zájmem o přírodu, technologie a důsledky globálních klimatických změn.
Bienále také zaštituje například Jürgen Czernohorszky, městský radní pro klima, životní prostředí, demokracii a lidské zdroje, nebo Veronica Kaup-Hasler, městská radní pro kulturu a vědu.
Centrála klimatického bienále – KunstHausWien
Skupinová výstava Into the Woods kurátorky Sophie Haslinger, věnováná lesnímu ekosystému, představuje 16 uměleckých perspektiv, zabývajících se tímto důležitým biotopem naší planety. Nachází se v muzeu KunstHausWien, jehož udržitelná rekonstrukce byla dokončena na začátku tohoto roku.
Výstava se prostřednictvím uměleckých projektů zaměřených na nejrůznější lesní oblasti světa, od amazonského deštného pralesa přes pralesy v Karpatech až po borové lesy ve Švýcarsku, zabývá naléhavými otázkami týkajícími se tohoto citlivého ekosystému. Díky inspirativním poetickým dílům založeným na výzkumu, často vytvořeným ve spolupráci s vědci, je složité téma lépe uchopitelné a na celý ekosystém se otevírají nové pohledy.
Součástí výstavy jsou mj. díla Abela Rodrígueze, umělce pocházejícího z národa Nonuya, který žije v amazonském deštném pralese. Ve své malířské tvorbě se zaměřuje na taxonomické zkoumání různých odrůd amazonských stromů a zachycuje jejich odlišné vlastnosti, jako je barva, tvar listů, struktura kmene a celková architektura rostlin. Autor uvádí, že lidé, stejně jako stromy, žijí ve společenstvích, a jsou proto součástí tohoto ekologického systému. Jeho práce byly vystaveny na festivalu documenta 14 (2017) nebo na letošním Benátském bienále.
Dále je zajímavá dokumentární práce režiséra Olivera Resslera, který ve filmu „The Path Is Never the Same“ z Hambašského lesa neukazuje obrazy politického protestu, ale nechává les mluvit sám za sebe: po pohledu na povrchový uhelný důl kamera střídá detailní záběry z lesa, v němž se přirozeně a bez hierarchie zrcadlí souhra lidského a nelidského života.
Festivalový areál Nordwestbahnhof
Na Nordwestbahnstraße 16, v bývalém železničním areálu, vznikl rozsáhlý experimentální prostor pro udržitelné soužití a budoucnost. Ve vstupní části festivalového areálu u nádraží Nordwestbahnhof navrhlo StudioVlayStreeruwitz společně s krajinářskou architektkou Isolde Rajek tzv. Klima Commons, experimentální pole pro městské soužití. Kromě toho se ve festivalovém areálu odehrává řada vystoupení, performancí, prohlídek a participativních intervencí a workshopů. Doporučuji projít si pozorně program uvedený na webových stránkách bienále.
V areálu se nachází skupinová výstava „Songs for the Changing Seasons“, jejími kurátorkami jsou Lucia Pietroiusti a Filipa Ramos. Umělecké osobnosti z různých zemí v rozličných mediích reflektují, jak se umění vyrovnává s dopady, důsledky a realitou environmentálních změn.
Klimatické bienále ve Vídni můžete navštívit do 14. července, na návštěvníky čeká široká nabídka výstav a doprovodných programů. Některé z projektů, které jsou součástí festivalu, byly zahájeny již na podzim roku 2023 nebo pokračují i po skončení bienále, jako například řada výstav ve městě. Zajímavá je také spolupráce s vídeňskými vysokými školami, mezi něž patří například Die Angewandte (Vysoká škola uměleckoprůmyslová), Akademie výtvarných umění nebo Technická univerzita. Cyklus projektů je nazván Solutions & Strategies a nabízí studujícím nový kontext z hlediska architektury a veřejné sféry, stejně jako ve vztahu ke specifikům klimatických změn v městských oblastech.
Prostřednictvím pestrého vzdělávacího programu aktivně klimatické bienále ve Vídni vyzývá veřejnost ke společnému přemýšlení o budoucnosti tváří v tvář klimatické změně.
Lenka Štěpánková