Suška – Kameny / Škoda – Objekty

Expozice
06.09.2022

Až do konce října je k vidění výstava sochařů Čestmíra Sušky a Michala Škody s názvem Suška – Kameny / Škoda – Objekty. Tito dva autoři, kteří ve svých dílech často řeší podobná témata založená na interakci s prostorem, vystavují společně v prostorách a zahradách Zámku Trója.

Prostorám zahrad a sadu trojského zámku dominují kamenné sochy od Čestmíra Sušky, který se vybraným materiálem vrací k začátkům své umělecké tvorby. Právě materiál je v dílech Čestmíra Sušky jedním ze základních výrazových prostředků, přičemž si ve své tvorbě prošel od kamene přes sádru a dřevo až k objektům ze starých perforovaných cisteren. Výstava tak tematizuje návrat ke kameni, nový pohled na materiál a práci pro danou lokalitu zahrad. Sochy Čestmíra Sušky se však nenachází jen v zahradách, ale rovněž v prostorách galerie, kde se potkávají právě s díly Michala Škody. 

Minimalistický přístup Michala Škody se nezapře ani u jeho sochařských objektů, avšak tyto maximálně redukované tvary se pozvolna rozrůstají a mohou působit jako objekty z futuristické architektury, kontrastující s historickou architekturou samotnéhého výstavního objektu – tedy Zámku Troja. Objekty jsou doplněny o kresby ilustrující prostorové rozvržení a souhru jednotlivých tvarů. Práce s monochromem a kontrastem černé a bílé je rovněž typickým znakem Škodových děl, které nás však svou jednoduchostí nechají přemýšlet nad čistými tvary a nevyřčenými možnostmi. Kontrast děl se objevuje i v tvorbě Čestmíra Sušky. Hra s výřezy, pozitivem a negativem a určitá recyklace materiálu se objevuje u většiny soch.

Výstava přináší nové spojení dvou autorů, jejichž tvorba se zde dostává do zajímavé symbiózy.

 

Kurátorkou výstavy je Magdalena Juříková.

Podívejte se na video reportáž z výstavy na Artyčok.tv

 

---

red

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Expozice
Články
27.09.2022

Ohlédnutí za Plánem B

Expozice
Články
12.09.2022

V Drážďanech odstartoval projekt Česká Sezóna

Články
07.09.2022

Zahrádky jako fenomén – zahrádkářské kolonie součástí městské krajiny