Rostliny nejsou jenom dekorace do obýváku

Články
26.09.2022

Nová kniha pražské iniciativy Haenke: Plantlovers. Neviditelná botanika městského plánování přibližuje současný fenomén pokojových rostlin v novém, širším kontextu. Kniha bude pokřtěna v sobotu 1. října 2022 mezi 17 - 20h v prostorách Piazzety Národního divadla a budovy Themos. 

 

Pražské iniciativa Haenke se již od roku 2017 snaží poukázat na důležitost rostlin v našem životě a uvést je do popředí městské krajiny. Rostliny zasazují do širších společenských, kulturních a ekonomických souvislostí ve snaze změnit o rostlinách zažité představy, a to jak doma, tak i v městské scenérii. Kromě přednášek, workshopů, koncertů, instalací ve veřejném prostoru nebo komunitních akcí vedli do loňského roku také stejnojmenný obchod s pokojovými rostlinami, skrze který sdíleli tipy na udržitelné pěstování. Všechny tyto znalosti teď sepsali do nové knihy Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí, která mapuje tento současný fenomén pokojových rostlin a ukazuje, že za rostlinami v interiéru se skrývá mnoho souvislostí, které ovlivňují společnost, historii, ekonomiku i veřejný prostor. Knihu prolínají rozhovory se zahraničními i českými autory, kurátory a zahradníky, mezi nimiž je například módní návrhářka Tereza Rosalie Kladošová, britská novinářka Alice Vincent, historička designu Penny Sparke či francouzské designerské studio d-o-t-s. Texty doplňují dokumentární fotografie Vojtěcha Veškrny, vítěze letošního ročníku cen Czech Grand Design a grafické úpravy se zhostila grafická designerka a typografka Jolana Sýkorová, která v úpravě knihy vycházela z pohybu rostlin za sluncem. Kniha je vytištěna na papíru Pergraphica s FSC certifikací, který autoři získali díky 3. místu v soutěži Book in Progress.

foto (c) Vojtěch Veškrna

Alexandra Střelcová, spoluzakladatelka projektu a autorka knihy, k projektu uvádí: „Zeleň ve veřejném prostoru vyvolává časté diskuze, ale už málokdo se osmělí podívat se za okna našich domovů. Přitom právě tam již pěkných pár let roste fenomén, díky kterému je nám příroda ve městech mnohem blíže, a jehož význam je mnohem větší než pouhá dekorace do bytu.“ 

„Alespoň jednu pokojovou rostlinu má doma většina z nás. Víte ale, jak se dostaly z tropických oblastí do našich domovů? Proč se v jejich přítomnosti cítíme lépe, co se skrývá za obchodem s pokojovkami a jak se o ně starat tak, abychom neničili planetu?“ 

foto (c) Vojtěch Veškrna

 

O Haenke

Haenke tvoří partnerské duo Alexandra Střelcová a Julien Antih. Projekt vznikl v roce 2017 s cílem zvyšovat povědomí o funkci rostlin a přírody v kontextu života ve městech. Do pražského života se vepsali instalací Victoria pragensis - botanickým labyrintem z tisíce rostlin, kterou společně s českým architektem Jurášem Lasovským představili na piazettě Národního divadla. Od té doby spolupracovali s mnoha významnými institucemi v ČR i v zahraničí, věnují se edukační činnosti, o tématech spojených s rostlinami a udržitelností pravidelně přispívají do médií, publikují odborné články a sami přednáší v ČR i v zahraničí. Během pandemie iniciovali dobročinnou sbírku na výrobu dezinfekce, kterou potom zdarma rozváželi do nemocnic a dalších zařízení po Čechách i Moravě.  

Julien působí jako doktorand na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze, kde se věnuje výzkumu léčivých rostlin a účinků jejích esenciálních olejů na respirační onemocnění. Kromě toho vyučuje mladé studenty farmacie na Université Paris-Cité v Paříži. Alexandra pracuje jako konzultantka v kultuře a kreativních odvětvích - zejména v oblasti klasické hudby a hudebního vzdělávání pro děti a mládež ze znevýhodněných sociálních skupin, přednáší na katedře Arts Managementu VŠE, mentoruje začínající kreativní značky a ve volném čase přispívá do médií.


Křest knihy:

Sobota 1. října 2022 mezi 17 - 20h v prostorách Piazzety Národního divadla a budovy Themos. 

Program:

Nikol Štrobach - modular synths feat. monstera a fíkus

Prague Quiet Music Collective – James Weeks: weedweaver (2021) (Anna Paulová – basklarinet a plevel, Luan Gonçalves – kontrabas a plevel, Anna Romanovská Fliegerová (j.h.) – housle a plevel, Jan Bára (j.h.) – kytara a plevel)

Step by Step – tropical set

 

 

 

Komentáře (0)

Inzerce

Související články

Články
04.12.2022

Park am Gleisdreieck - Berlin

Články
14.02.2023

Výsledky open call Galerie Vltavská 2023

Články
02.11.2022

Pozvánka: Vetřelci a volavky na sídlišti Ďáblice