Festival Čekání proměny

12.09.2022

Kurátorky: Lynda Zein, Eliška Málková

Území na jižní hranici Prahy je oblast, která se nachází na hranici razantní změny. Dlouho očekávaná a plánovaná výstavba metra D bude pro místo bezesporu přínosem. Přiblíží okraj města k jeho centru a zvýší přístupnost jižních částí. Se zlepšením dopravního spojení a zkrácením času a vzdálenosti se už paralelně množí plánované projekty. Konkrétní obrysy nové výstavby se vynořují s prvními vykopávkami zeminy.

Jaká změna je naplánována a jakou by si představovali obyvatele současného jihu? V rámci vybraných lokalit, sídlišť Libuš a Písnice, zkoumáme historii, abychom poznali nebo si připomněli příběhy a hodnoty místa. Jaké jsou naděje, očekávání a obavy místních? Otázky spojené s gentrifikací čtvrti, tedy s odchodem části lidí, visí ve vzduchu. Jak proměnit území a paralelně chránit původní obyvatele? Zajímají nás podmínky a možné dopady nebo i mantinely tohoto procesu.

Festival Čekání proměny je uměleckým odrazem a krystalizací momentu změny. Díla a akce reflektují a navazují na existující stav vlastní vrstvou reality, pohledem zvenku zviditelňují vybrané příběhy a umožňují oslavu stávajícího místa v čase jeho proměny.

Festival je prostorově rozdělen na dvě části:

1/ umělecké intervence a akce na sídlištích Libuš a Písnice

2/ vysílání příběhů a dat do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice.

Část odehrávající se na jihu Prahy je sérií intervencí a akcí vytvořených pro obyvatele Libuše a Písnice. Živé umění, jako jsou divadlo, procházky, poutní hostina, workshopy a diskuse, vzniklo v přímé reakci na lokalitu a v některých případech ve spolupráci s místním partnerem. Do čtyř stanic metra C probíhá metropolitní vysílání z jihu. Současný stav místa je tím zakonzervován v uměleckém díle. Vzniká tak prostor pro decentralizaci umění, nový pohled na zamýšlený rozvoj a celoměstská platforma pro diskusi o tématice proměny města.

VERNISÁŽ

Zveme vás 15. září na vernisáž výstavy ve stanici Muzeum v 17h a na zahájení festivalu Čekání proměny v 18h na platformě festivalu u OC Obzor, sídliště Libuš.
Přijd'te se podívat na divadlo, okusit poutní hostinu, prohlédnout si příběhy z jihu a mnoho dalšího.
Festival, projekt z programu Umění pro město, se bude konat každou sobotu od 15. září do 15. října na sídlištích Libuš a Písnice, a každý den ve stanicích metra C - Muzeum, Pankrác, Kačerov. Od 27. září bude výstava také na Nádraží Holešovice.
 
PROGRAM FESTIVALU ZDE:
 
Na festivalu spolupracují: Nikola Logosová, David Přílučík, Minh Duc Vu, Vojtěch Rada, Světa Devyatkina, sustektecl (Adam Šustek, Vojtěch Tecl), Akolektiv Helmut (Oskar Helcel, Eliška Raiterová, Tomáš Blatný, Adam Kratochvíl), Lucie Králíková (Efemér květiny), Kateřina Vídenová, Savka Marenić, Sochařská pohotovost (Martin Šilhán) a Barbora Matýsová.

Inzerce

Související články

Články
07.09.2022

Zahrádky jako fenomén – zahrádkářské kolonie součástí městské krajiny