Prázdninová Vodoléčba se inspiruje léčebnými naturopatickými metodami, které využívají tepelné vlastnosti vody i její schopnost očišťovat a uzdravovat. Na ostrově Štvanice se představuje jako společný́ koncept dvou umělkyň, Terezy Silon a Efeméru (Lucie Králíkové). V podobě dočasných říčních lázní je realizován za podpory GHMP a komunity Baden Baden. Lázeňskou architekturu vytvořili MAK! architekti. Kromě harmonizujících a léčebných účinků vody na lidský organismus se projekt Vodoléčba zabývá také otázkou vztahu obyvatel k vodním tokům ve velkých městech, který́ je v českém prostředí spíše odtažitý́.
Za pomoci různých společných aktivit se bude snažit proměnit pobyt u řeky v příjemný́ a radostný́ zážitek. Vodou jsme ve městě propojeny*i na hluboce intimní chemické úrovni. Naší touhou je oživit břehy Vltavy v místě, kde na ostrově Štvanice stávaly historické říční lázně, a obnovit inkluzivně pojatou kulturu těla ve veřejném prostoru. Inspirované odkazem českého lázeňství a léčebnými metodami otce vodoléčby Vincenze Priessnitze, Sebastiana Kneippa a dalších se obracíme se k heslu „voda léčí“ a k novým způsobům léčby zařazujeme společné obřady, zvukové meditace a lidový́ herbalismus.
26.7. 2022
VODOLÉČBA: Říční ceremonie
První ze série vodoléčebných setkání na Štvanici, v němž se společně představí umělkyně Lucie Králíková (Efemér) a Tereza Silon. Tato ceremonie se inspiruje přátelským vztahem mezi lidskými i nelidskými entitami v přírodě a jejich hravou mezidruhovou ekologií. Slovo vodoléčba nabízí dvě možnosti čtení. První z nich je léčba lidských těl vodou po vzoru praotce vodoléčby Vincenze Priessnitze nebo Sebastiana Kneippa. Druhá se ukazuje jako léčba vody samotné, kdy byl říční tok ve městě zbaven své divokosti a kontaktu se smyslovostí a smyslností těl. Říční procházky, květinové obětiny, polévání těl i koupání uprostřed města jako způsob znovuobjevení tradice zaniklých říčních lázní v areálu dočasného koupaliště Baden Baden. Slavnostní otevření nových lázní z dílny MAK! architektů za letního odpoledne a večera s prvními léčebnými procedurami v této lázeňské sezóně a společným obřadem pro řeku.
27.7. 2022
VODOLÉČBA: Říční lázně
Vodoléčba je společným projektem Lucie Králíkové (Efemér) a Terezy Silon. Inspiruje se odkazem českého lázeňství, zejména praxí praotce vodoléčby Vincenza Priessnitze nebo Sebastiana Kneippa. Současně však zkoumá vztah člověka a vody v centru velkého města, v němž byl říční tok zproštěn své divokosti, upraven a ochuzen o vzájemný kontakt. Voda se stala pouhou pohledovou kulisou v organismu města. Druhé lázeňské setkání nabídne exkluzivní masáže na čerstvém vzduchu přímo na břehu řeky. Dále též léčebné polévání vodou a napařování hlavy i těla se směsí bylin a soli ve skvostné lázeňské architektuře navržené MAK! architekty. Herbalistická praxe, uzemnění i povzbuzení lidských smyslů. Hravé a inspirující společenství lidí, rostlin, zvířat a nutrií v letním dni.
24. 8. 2022
VODOLÉČBA: ŘÍČNÍ LÁZNĚ II a CEREMONIE
Další ze série vodoléčebných setkání na Štvanici, v němž se společně představí umělkyně Tereza Silon a Lucie Králíková aka Efemér. Slovo vodoléčba nabízí dvě možnosti čtení. První z nich je léčba lidských těl vodou po vzoru praotce vodoléčby Vincenze Priessnitze nebo Sebastiana Kneippa, se zájmem o vodoléčebná naturopatické principy. Druhá se rámuje jako léčba vody samotné, kdy byl říční tok ve městě zbaven své divokosti a kontaktu se smyslovostí a smyslností těl. Říční procházky, květinové obětiny, polévání těl i koupání uprostřed města jako způsob znovuobjevení tradice zaniklých říčních lázní v areálu dočasného koupaliště Baden Baden. Lázeňský svatostánek na vzducu a živlech z dílny MAK! architektů bude opět oživen za letního odpoledne a večer proběhne ceremonie v řece. Připravte si své večerní říční gala, šaty, ve kterých můžete v odlescích vody namísto barokního šerosvitu hodovat u naší říční slavnostní tabule k oslavě vodních světů a života, který z nich vyšel a je jimi vyživován.
25. 8. 2022
VODOLÉČBA: ZVUKOVÁ LÁZEŇ A ŘÍČNÍ HODY
Denní lázeňské procedury v lázeňském chrámu postaveném MAK! Architektonickou kanceláří budou kumulovat v intimní říční smyslovou ceremonii přímo ve vodním toku vedenou jako celý den autorkami Terezou Silon a Lucií Králíkovou aka Efemér. Ta se poté se přeleje v jinou koupel: tou bude kolektivní relaxační zvuková lázeň s využitím gongu, sundrumu, fujary, kamenů a hlasu. Performance na pomezí koncertu, relaxace a cesty bubnu v podání Stanislava Abraháma.
Zvuková lázeň je formát společné relaxace, meditativní a relaxační koncert, kdy více účastnic*účastníků leží na zemi omývány*i vibracemi různých akustických nástrojů. Využití zvukových vibrací gongu a dalších nástrojů je součástí zvukové terapie, kterou se Stanislav zabývá. Hra na gong vyluzuje široké frekvenční spektrum a dokáže svým zvukem uspat, navést do hluboké relaxace, ale zároveň umí vzbudit respekt a probudit k pozornosti potlačené strachy. Zvuk gongu též dokáže otevřít nekonečný imaginativní prostor, ve kterém k nám může přicházet inspirace, uvědomění, nebo jen nalezení aspoň dočasného klidu. Zveme vás ke kolektivnímu snění na břehu řeky, kde budete na vlnách a vibracích opečovávany*i vůněmi, poleváním a květinovými instalacemi.