Vladimír Turner: Wild Wild Horses

18.05.2022
 
 
Od září 2021 začne na Brandejsově statku Praze- Suchdol komunitní výtvarný projekt Wild Wild Horses, jehož autorem je umělec Vladimír Turner. Během září až listopadu zde proběhne několik výtvarných workshopů, přednášek a diskuzí s pozvanými hosty a (nejen)místními obyvateli. Budeme se seznamovat s bohatou historií statku a s jeho obyvateli- koňmi. Na koně a jejich roli v kulturních dějinách lidstva je celý site- specific projekt zaměřen. Projekt zakončíme skupinovou tvorbou sochy koně v libovolném materiálu, formě a rozměru. Vstup na všechny akce je zdarma a průběh akcí můžeme kolektivně přizpůsobovat zájmům participantů. Akce má za cíl dostat zpátky kulturu do areálu Brandejsova statku a komunitně sdílet, tvořit, poznávat a sebevzdělávat se. Na místě bude zařízeno občerstvení a s přicházejícím podzimem budeme dělat oheň, grilovat a podobně se veselit.
 

Nadcházející akce pro veřejnost:

 instagram-06 

Víkend 6-7.11. celovíkendová společná tvorba kolektivní sochy, která bude hlavním hmatatelným výstupem projektu

 Zveme vás na celovíkendovou kolektivní tvorbu sochy koně, která bude hlavním výstupem akcí Vladimíra Turnera v projektu TriangulUM: WILD WILD HORSES. Akce začíná v sobotu 6. 11. v 11 hod. na Brandejsově statku v Suchdole.

6.- 7. 11. 2021 od 11 hod.
Brandejsův statek: Dvorská 1, 165 00 Praha-Suchdol

Během víkendu budou účastníci vytvářet asambláží z různých materiálů pod vedením sochařky Eriky Velické monument, který po nás zůstane v Suchdole. Na jaře 2022 bude vystaven na skupinové výstavě dokumentující celý projekt. Během víkendu bude umělec na místě dělat oheň, grilovat a neformálně pobývat v prostorách Brandejsova statku. Akce je otevřena pro jak pro účastníky předchozích workshopů, tak pro kohokoliv jiného, kdo chce přiložit ruku k dílu a zkusit si tvorbu monumentu.

Akce začíná v sobotu v 11:00 na Brandejsově statku a společně se domluvíme na průběhu víkendu. Náš oblíbený catering a svařák bude na místě. Budeme se na vás těšit a děkujeme za skvělý průběh předešlých akcí!

Akce je zdarma a je pořádána GHMP v rámci programu Umění pro město a Neolokator.cz

Při účasti na akcích v interiéru i exteriéru je povinné nošení respirátorů a návštěvníci musí u vchodu do objektu prokázat, že splňují podmínky ONT (s výjimkou dětí do 6 let), viz https://www.ghmp.cz/aktuality/aktualni-opatreni-v-ghmp/

 

Proběhlé akce:

 

instagram

19.9. od 13:00
  • Prohlídka Brandejsova statku, ukázka koní, stájí a péče o koně s povídáním o bohaté historii místa.
  • Host: Lucie Starostová (hipolog, pedagog ČZU, správce statku)
  • Občerstvení
  • Přednáška o hippologických sochách v Praze a příběh Starokladrubského koně, který je na světě jediným plemenem, které bylo prohlášeno kulturní památkou
  • Host: Cyril Neumann (hippolog, publicista)
  • Občerstvení
  • Přednáška a projekce na téma Trojský kůň, kůň z westernů, kůň jako národní kulturní památka, kůň jako symbol moci, kůň Anny Kellnerové, kůň jako jednorožec i valach… Jaké (pop)kulturní symboly a statusy jsme tomuto kdysi divokému zvířeti připsali? Přednáška s projekcí ukázek nastíní vztah člověka a koně v průběhu staletí až do současnosti.
  • Host: Tereza Špinková (kunsthistorička a doktorandka environmentálních studií FSS MU) 
 
Podrobnosti o projektu WILD WILD HORSES: https://wildwildhorsesproject.tumblr.com/
 
 
instagram_oprava-02
 
 
Neděle 3.10. od 14:00 do 17:00, Brandejsův statek,  Dvorská 1, 165 00 Praha-Suchdol
Workshop kresby koní uhlem podle živého modelu v plenéru nebo v krytém prostoru dle počasí. Workshop kresby koní povede lektorka Marie Štindlová.Výtvarná umělkyně a pedagožka. Ve své práci se zabývá malbou, textem a prací s prostorem. Je členkou malířského kolektivu Comunite freska. Momentálně působí jako asistentka ateliéru malířství 1 a doktorandka na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. 
www.comunitefresca.life
 
instagram_socha  
 
Neděle 10.10. od 12:00 do 16:00, Brandejsův statek,  Dvorská 1, 165 00 Praha-Suchdol
Workshop modelování koní
Lektorka: Erika Velická: http://www.erikavelicka.com/
Akce je zdarma. Kapacita workshopu je omezená. Přihlášky na workshop zasílejte na: beislova@gmail.com
 
 instagram-04-04 (1) 
 
 
Sobota 16.10. od 14:00 do 17:00, Komunitní centrum Půda, Suchdolské náměstí 3, 165 00 Praha-Suchdol
Historie filmu spjatá s koňmi, ukázky filmůprezentace prekinematografických vynálezů (praxinoskop), ukázka flipbookuworkshop animacestudio
 
 
 
 instagram-05
 
24.10. od 14:00 do 17:00 

Mezi člověkem a zvířetem: přednáška, projekce a diskuze

Komunitním centrum Půda( Suchdolské náměstí 734/3)  https://praha-suchdol.cz/kc-puda/

Komponovaný program o aktuálních trendech v přemýšlení o soužití člověka a zvířat. Jak se chovají zvířata, co prožívají a jak se k nim chováme a proč? Jakou symboliku mají koně v pop music? A jak jsou reflektována zvířata v současném uměleckém videu? 

14:00 úvodní slovo, představení programu a hostů: Tereza Špinková
14:15-14:45 projekce uměleckých videí s tematikou zvířat (Tomáš Hrůza, Karolína Matušková a Lucie Zelmanová, Denisa Langrová, Lea Petříková, David Přílučík, Vladimír Turner)

15:00-15:30 Dupot koní v pop music: hudební publicisté Miloš Hroch (A2larm, Kontext N, The Wire) a Pavel Turek (Respekt) zvou na jízdu pop music, kde se ozývá dupot koní.
V komentované pouštěčce videoklipů se zaměří na revizi kovbojství a Divokého Západu v populární hudbě a provedou tvorbou rappera Lil Nas X, zpívajícího queer kovboje Orvilla Pecka nebo experimentální hudebnice Eartheater.
15:45-16:45 moderovaná diskuze s etoložkou Jitkou Bartošovou (VÚŽV Uhříněves, ČZU v Praze) a teoretičkou Critical Animal Studies Terezou Vandrovcovou (UNYP).

V rámci diskuze se dotkneme toho, co je to etologie, čím se zabývají současné obory zkoumající práva zvířat a jaké vyvstávají etické otázky v našem soužití se zvířaty (velkochovy, výzkumy, vegetariánství, domácí mazlíčci, ochrana zvířat ve volné přírodě, zooterapie).

Hosté:

doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D. 
Zabývá se etologií – výzkumem chování zvířat, a to především domestikovaných kopytníků. Pracuje na Oddělení etologie VÚŽV v Uhříněvsi, které od roku 2017 vede. V roce 2016 byla jmenována docentkou v oboru Obecná zootechnika na ČZU v Praze, kde učí předměty zaměřené na etologii a welfare koní. Hostuje na dalších univerzitách a vede studenty všech stupňů studia, vč. doktorandského. Byla a je řešitelkou vědeckých projektů (vč. projektu Evropské komise FP7 „AWIN“, části zaměřené na welfare koní). Publikuje ve vědeckém tisku a věnuje se popularizaci vědeckých poznatků v oblasti behaviorální biologie a teorie učení koní. Hlavním předmětem vědeckého zájmu jsou rodičovské chování, reprodukční strategie a sociální chování kopytníků, a srdeční záležitostí chování a welfare koní. Spolupracuje s Českou hiporehabilitační společností, je členkou International Society for Equitation Science. Koním propadla v dětství, dodnes se nevzdává naděje, že se naučí dobře jezdit na koni. Z úcty a patriotismu je majitelkou starokladrubského vraníka.
  unnamed
 
Tereza Vandrovcová je akademickou pracovnicí na University of New York in Prague (UNYP), kde učí sociální psychologii, sociologii a kurz o zvířatech v lidské společnosti, a externistkou na Karlově Univerzitě (Praha) a Masarykově Univerzitě (Brno). Mezi její výzkumné zájmy patří critical animal studies, psychologie konzumace masa a sociologie vědy. Je šéfredaktorkou online veganského průvodce Soucitně a zakládající členkou kolektivu European Association for Critical Animal Studies.

t-vandrovcova

 

Inzerce