GHMP a Signal Festival přinesli jedinečný zážitek do prostředí barokního klenotu na břehu Vltavy – Zámku Troja. Společně rozsvítili nejdelší noc v roce. Ve dnech 12.–13. prosince 2023 od 17 h do půlnoci u příležitosti svátku svaté Lucie, zimního slunovratu či chanuky prostory zámku a zámecké zahrady oživily unikátní světelné instalace. Svá díla představili Jan Poš, Karel Šimek, Klára Horáčková, Chris Salter (CH) a Alexandre Saunier (FR).
Koncepce instalací je postavena na souznění přírodních fenoménů, fyzikality světla a architektonických detailů a geometrických řádů jako základních principů životních struktur, tak jak je pojímá i barokní umění, které je součástí místních sbírek. Světlo je nástrojem oslavujícím existenci a současně odkrývajícím její podstatné souřadnice, které jsou vepsány do barokních konceptů. Tato dvoudenní výstavní událost byla oslavou slunovratu, novodobou barokně-digitální slavností světel.
Diváci mohli navštívit čtyři instalace, dvě exteriérové a dvě interiérové. V zámecké zahradě se objevila interaktivní světelná instalace Jana Poše pracující s geometrickým řádem zahrady a zároveň s přírodním elementem vody. Jeho dílo kolektor představuje technologickou metaforou vody, která ve fontáně běžně proudí. Umělci Chris Salter (CH) a Alexandre Saunier (FR) pracují s dynamickou projekcí světla na fasádu zámku, dílo SNN#2 vychází z principů světelné hry László Moholy-Nagye a bylo součástí výstav v několika předních evropských galeriích. V hlavním sále zámku byla instalována práce Ghost in the Machine Kláry Horáčkové, která rozehrála světelnými odrazy celý prostor sálu s akcenty na freskovou výmalbu. Klára Horáčková se věnuje především sklářským pracím a drobným plastikám. V konírně zámku vytvořil speciální projekci s laserovými světly pražský světelný designér Karel Šimek.