Anthropoid - Vychovatelna

18.05.2022


autor: Jakub Marek

mapa: https://en.mapy.cz/s/durolokaje 

 

Mural zobrazuje převyprávění příběhu parašutistů Kubiše a Gabčíka. Návrh volně navazuje na nedaleký památník, sám je ale spíše uměleckou interpretací historické události. Cílem je připomenutí nevídaného činu, který se pro český národ neobešel bez následků.

Rozhovor s Jakubem Markem o realizaci muralu na Vychovatelně

Jaký je Váš vztah k lokalitě Vychovatelna? Proč jste si otevřené soutěži vybral pro návrh právě jí?
Prostor okolo Vychovatelny jsem především vnímal jako transitní, během realizace jsem měl možnost poznat lépe i život v bezprostřední blízkosti. Přesto je však poměr kolemjdoucích ku poměru projíždějících nevyvážený a jízda dopravou zde převládá. Místo vnímám jako historicky významné, právě proto jsem si lokalitu v opencallu vybral.

Jak Vás napadl návrh? Jaký je obsah/příběh Vaší realizace?
Byl jsem přesvědčený, že na toto místo ztvárnení s historickým kontextem patří a doplňí tak pomník parašutistů. Ve své délce zeď nabádala k tomu, aby byl příběh lineárně odvyprávěn a připomenul jednotlivé části operace Anthropoid.

Jakou technikou jste mural realizovala?  Jak jste postupoval během realizace?
Před samotnou realizací byla důležitá příprava dat a rozkreslení na jednotlivé formáty. Nechal jsem si vylaserovat šablony 2x2 metry (nebylo snadné sehnat takto velký materiál i vhodný laser). Zvláť byly šablony pro jednotlivé barevné vrstvy. Přes tyto šablony byla grafika přenesena na zeď pomocí stříkacího zařízení. Jeho použitím jsme zvolili levnější i ekologičtější variantu (spotřeba barvy, minimalizace jednorázových sprejů).  Méně viditelnou a důležitou součástí projektu bylo zpracovat a očistit podklad (překrýt původní grafity, odstranit plastické prvky a opravit zeď) na čemž jsem pracoval s větší partou nadšených kamarádů. Díky nim byla práce rychle hotová.

Jak na Vás reaguje /reagovalo okolí během realizace?
Nejvíce zpětné vazby jsme dostávali ve chvíli, kdy se v podvečer podél zdi tvořila kolona, a lidé měli čas stáhnout okénko a zakřičet nebo zvednout palec. Další podporou byly reakce od místních skautů a kolemjdoucích. Na sociálních sítích se objevil jeden komentář, který mě výrazně pobavil: " jezdívám kolem a ze začátku jsem si myslela, že jde spíš o nějakou veřejně prospěšnou práci, když jsem tam viděla ty mladíky na lešení ...ale vyvinulo se to skvěle, tímto se jim omlouvám a ????????????  "  

Co Vás na práci nejvíc bavilo?
Po dni u rušné, nehostiné a sluncem rozpálené silnice se kochat jak práce postupně vzniká a roste.

Jaké jsou Vaše další plány, co Vás teď čeká v tvorbě dalšího?
S ateliérem HASL pracujeme  na menších architektonických realizacích jako je domek na stromě, interiéry či další soutěže.
http://atelierhasl.com/

Inzerce