Krajina zámku Troja

30.10.2023
19. 10. Den pro Trojskou kotlinu
14:00 - 15:30
ODEUR - procházka za vůněmi a pachy kulturní krajiny Troji
 
Proč existují vůně a pachy?
Jaké mají významy a jak ovlivňují fungování ekosystémů?
Zveme na procházku po krajině Troji, při které zanalyzujeme významy, důsledky a souvztažnosti pachů v této lokalitě z hlediska biologie, tvorby krajiny a urbánního prostředí. Územím vás provede biolog Jan Filip společně s architektkou Karolínou Munkovou.
 
16:00 - 17:00
Znovu domov
 
“Lidé se báli, ačkoliv o přítomnosti bobrů neměli ani tušení; mysleli si, že tu žijí jen šustivé krysy. Tehdy si nikdo nedokázal představit, že bychom v tomto opuštěném ráji mohli mít domov. A jak jsme se sem vlastně dostali?"
Imerzní audio procházka s průvodcem dějem - live. Inscenované lidsko-bobří performance odehrávající se v údolí Trojské kotliny. Divák je doprovázen herci, kteří mu odkrývají příběh o znovu-objevování zapomenutých míst a o způsobu soužití mezi bobrem a člověkem užívajícím bobrem zkultivované území.
 
Scénář, režie, výprava: Savka Marenić, Kateřina Radakulan
Zvuk: Jonáš Richter
Herci: Nikola Janković, Gabriela Veselá
 
Premiéra 19.10 16.00
Repríza 21.10. 14.00
 
Sraz na tramvajové zastávce Trojská, z důvodu kapacity nutná registrace zde: https://tinyurl.com/3ud49y5e
 
17:00 - 18:00
Ester Grohová - Garden of desires IV.
 
Za soumraku, mezi dnem a nocí, za doprovodu okolních zvuků, hudby a zpěvu provedeme kolektivní rituál. Magické bytosti naváží komunikaci skrze masky, tóny, pohyb a vytyčené sítě propletených vztahů. Společně se střetnou v mimo-lidském světě, kde oživí polozapomenutou tradici Otevírání studánek, konající se obvykle na jaře. Studánka, pramen, řeka. Uctíme element vody, rozezníme Haltýřský potok a podpoříme tak jeho vláhu. Budují se nové vazby, pokládají se nové komunikační kanály a do sféry performativní reality vstupuje nová, spravedlivější struktura vzájemných vztahů.
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
12. 11. Nehudba nemístních
14:00 - 17:00
 

Procházka zvukovou krajinou veřejného prostoru a koncert.

Jaké informace a emoce nám může naslouchání veřejnému prostoru v okolí Zámku Troja přinést? Společné objevování potenciálu zvukové procházky a uvědomělého „hlubokého poslechu“ jako způsobu orientování se ve veřejném prostoru i jako nástroje jeho přetváření a utváření vztahů a kultivování společného žití v něm.

Umělecký výzkum zvukových tvůrkyň Marie Čtveráčkové, Sary Pinheiro a Ursuly Sereghy nabídl rozšíření zvukových obzorů i kontext znění a dění v krajině prostřednictvím komentované procházky a koncertu.

Během procházky se představila zvuková krajina podél Vltavy od zámku Troja až po Trojský most z pohledu zvukové analýzy, sonické ekologie i mezidruhového soužití. Jaké pohyby a vztahy nejsou vidět? Koho zahrnujeme pod označení veřejnost a kdo tedy má možnost spoluutvářet tzv. veřejný prostor. Čí hlas a konání je slyšet? Kdo je tu místní a kdo nemístní, jaký vztah mají ke krajině a jak veřejný prostor využívají?

Pod Trojským mostem vystoupily zvukové umělkyně Ursula Sereghy, Evil Medvěd a hiding season s variacemi na zvukovou krajinu přilehlého okolí.

Koncept a produkce Nehudba nemístních: Marie Čtveráčková, Sara Pinheiro, Ursula Sereghy a Synth Library Prague v návaznosti na Nehudbu nemíst, procházky organizované Synth Library ve spolupráci s Přístavem 18600.

 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

18. 11. ODEUR - procházka za vůněmi a pachy kulturní krajiny Troji

14:00 - 15:30
 
Proč existují vůně a pachy?
Jaké mají významy a jak ovlivňují fungování ekosystémů?
Zveme na procházku po krajině Troji, při které zanalyzujeme významy, důsledky a souvztažnosti pachů v této lokalitě z hlediska biologie, tvorby krajiny a urbánního prostředí. Územím vás provede biolog Jan Filip společně s architektkou Karolínou Munkovou.
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
29. 11. Ad Astra

16:00 - 19:00

Zbytky původní barokní architektury Trojské kotliny mohou v naší fantazii vyvolávat obrazy trpělivých rybářů plujících po Vltavě na svých bárkách, mohou oživovat představy pomalého pohybu přívozu z jednoho břehu na druhý. Rybáři se sdružovali v cechy a jejich patronem se stal svatý Ondřej, původně rybář z Betsaidy, který se po setkání s Ježíšem zařadil k jeho učedníkům. Předvečer jeho svátku, tedy 29.  listopad, patřil v minulosti k nejvýznamnějším věšteckým dnům.

V čase začínající zimy vás vřele zveme k oživení této zmizelé tradice. V magickém soumraku se ve světelném procesí vrátíme k vodě a ve spolupráci s umělkyní Darinou Alster pohlédneme do budoucnosti. Na jeden podvečer symbolicky „ožije“ zrušený přívoz, který nám opět umožní blízké setkání s řekou, současně nás rytmus jejích vln zpomalí a promění naše vnímání. Věštění budoucnosti na lodi, fungující jako prostor soukromí, zklidnění, koncentrace a snad i nové komunikace s vodním živlem. Opět můžeme vystoupit ze svých denních stereotypů, abychom si dopřáli zážitek z plavby na světélkující lodi s výhledem na barokní terasy zámku Trója, připomínající mlžné Benátky na sklonku adventu.

Autorky: Efemér, Darina Alster a Josefína Frýbová

Inzerce