Galerie Vltavská: Promoudření

12.09.2022

Galerie Vltavská
David Helán & Pavel Ticho(ň) – Promoudření: Zastávka jako znamení
22. 6. – 30.9. 2022
Kaskády u stanice metra Vltavská
Spolupracující instituce: Galerie hlavního města Prahy a Dopravní podnik hlavního města Prahy

Výstava Davida Helána a Pavla Ticho(ně) nesoucí název Promoudření v experimentálním nadzemním prostranství stanice Vltavská bezprostředně reaguje na místní současnost. Titul výstavy Promoudření je transmutačním novotvarem a vznikl v době pandemické krize, kdy se civilizace promořovala virem a apokalyptickými scénáři. Dnes je situace trochu jiná, možná s ohledem na celosvětové dění ještě více apokalyptická. Promořit se moudrostí až do promoudření dedikovaná rada autorů, jak přežít a přemoci nenávist, zášť a splín běžných dní a činit tak s humorem, nadhledem, pochopením a láskou. Vltavská je dopravní uzel, místo náhodného setkávání, zastávka jednotlivých životních křižovatek, chvíle společného čekání na tramvaj do stanice touha. Zastávka jako znamení.

 

Doprovodný program:

22. 6. 2022 / 18:00 / Vltavská
vernisáž / performativní setkání # 1:
Revize: Kníže Nesmysl / Návod na nepřežití
(David Helán & Pavel Ticho[ň])

13. 7. 2022 / 18:00 / Vltavská
performativní setkání # 2:
Šejnovo pozdní odpoledne: Černý pasažér
(Miloš Šejn & David Helán)

22. 7. 2022 / 18:00 / Vltavská
performativní setkání # 3:
NeoData guláš: Recept na demokracii 2.0
(Jiří Surůvka & Pavel Ticho[ň])


David Helán
Absolvoval na Akademii výtvarných umění u prof. Miloše Šejna, prošel řadou stáží jak v Česku, tak v zahraničí (2008 stáž Middlesex University London, 2009 stáž Cooper Union New York). David Helán je neúnavným konceptuálním pábitelem, působícím na poli performance a instalací, jejichž společným jmenovatelem je záliba v textu, vytváření metajazyka, využití dadaistických principů, experimentu a humoru. David Helán tento princip nazývá „neaupairm“ „novonokonfrontno“ a „multiether“. Projekty často vytváří také ve dvojici, např. s Davidem Hřivňackým, v poslední době také s Pavlem Tichoněm (Triangulum, Názvy navržené přírodě, Greenpiece, Díra ve stázi).


Pavel Ticho(ň)
Studoval na pražské Akademii výtvarných umění v Praze (2006). Autor se specifickým intermediálním přístupem, který demonstruje volným pohybem a otevřeností mezi médii. Prvky post-dadaistického humoru uplatňuje v médiu instalace, klasického i digitálního obrazu, videa, fotografie či performance. Často používá rozličná média dohromady a zdůrazňuje jejich nestabilní povahu tekutosti, těkavosti. Jeho vizuální poetiku lze označit z hlediska existenčního i existenciálního za situační nebo ještě lépe za akčně-performativně-situační. Ignoruje zažitá schémata umělecké scény, vědomě relativizuje roli umělce, k níž se také vyjadřuje v mnohých ze svých prací. V posledních letech pracuje také ve dvojici s Davidem Helánem.

Inzerce

Související články

Výzvy/soutěže
09.02.2021

OPEN CALL: Galerie Vltavská